Přístroje budou piráty silnic lapat na čtyřech výpadovkách z města. „Chci zdůraznit, že nám jde hlavně o zvýšení bezpečnosti. Lidé si stěžují, že některá auta jezdí přes město příliš rychle. Rozhodně není naším cílem vylepšovat městský rozpočet prostřednictvím pokut,“ zdůrazňuje starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

Rychlost by chtěl Rumburk měřit v Jiříkovské, Šluknovské, Krásnolipské a Pražské ulici. Tedy v místech, kde si řada řidičů hlavu s dodržováním rychlosti příliš neláme.

I kvůli nepřiměřené rychlosti také v těchto ulicích dochází poměrně často k vážným dopravním nehodám. Například loni v létě srazila v Krásnolipské ulici dodávka dívku, která vyběhla z autobusu rovnou do silnice. Do ústecké nemocnice ji s velmi vážným zraněním přepravil vrtulník.

Chalupa Karla Gotta v Doubici na Děčínsku se stavebně pomalu dokončuje.
FOTO: Prodej jako maskovací manévr? Na Gottově roubence se dál staví

Jaký typ radarů město pořídí, zatím není jasné. Radnice se rozmýšlí mezi čtyřmi různými variantami, jež kromě funkčnosti odlišuje i cena. Ta se pohybuje od desítek tisíc po milion.

Nejlevnější jsou jednoduché ukazatele, které zobrazují rychlost projíždějícího auta. Vyjdou na několik desítek tisíc korun. Další možností je stacionární radar zaznamenávající překročení rychlosti, jednou z variant je také pořízení ručních radarů, které běžně využívají strážníci i policisté. Nejdražší ze zvažovaných variant je pak úsekové měření. U této varianty vyjde pořízení jednoho radaru okolo milionu korun.

Podle dopravního experta BESIPu Jana Pechouta jsou z dlouhodobého hlediska účinnější ty radary, které rychlost zaznamenávají. „Radary, které jen zobrazují rychlost, jsou účinné především pro lidi, kteří zde jedou poprvé. Místní se časem vrátí do těch rychlostí, kterými jezdili před instalací radaru,“ myslí si Pechout.

MĚSTO MYSLÍ NA DOTACI

Pokud vše půjde dobře, mohlo by být o vybrané variantě jasno letos na podzim. Rumburk chce na koupi radarů získat dotaci. „Zatím nebylo rozhodnuto, jaké typy radarů Rumburk zvolí. Vedení se chce o jejich využití informovat u měst, která s nimi už mají zkušenosti,“ připomíná mluvčí radnice Luděk Stínil.

Podobnou cestou se chce vydat také Děčín. I ten se chystá umístit radary na několika místech, kde si lidé stěžují na vysokou rychlost.

Města ležící na hlavních tazích z Děčínska na Šluknovsko radary už několik let využívají. S jejich fungováním jsou tam spokojení.

„Situace před instalací radarů a po jejich instalaci se nedá srovnávat. Řidiči jezdí výrazně pomaleji,“ pochvaluje si starosta Chřibské Jan Machač. V Chřibské používají hned dva radary. Jeden je u vjezdu do města od České Kamenice, druhý ve směru od Rybniště. Ten první používají přibližně čtyři roky, druhý pak zhruba jeden rok.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Rumburk si dal podmínky pro převod Lužické nemocnice na kraj