Autobus s 49 českými pasažéry jedoucí po dálnici směrem na Záhřeb začal podle chorvatského portálu Dnevnik hořet v motorové části kolem 20. hodiny. Všiml si toho pohotový řidič, který okamžitě bezpečně zastavil, a to pouze kilometr před téměř 6 tisíc metrů dlouhým tunelem Sveti Rok. Všem lidem se podařilo dostat ven ještě předtím, než autobus zcela pohltily plameny.

„O návrat turistů domů se postaraly autobusy jiných dvou firem. Čekali asi hodinu a půl. V minulosti se nám nikdy nic podobného nestalo,“ řekl ČTK majitel rumburské cestovní kanceláře Best Burk Jaroslav Havel.

Podle chorvatského portálu se na nejvytíženější dálnici tvořila kolona dlouhá téměř pět kilometrů. Hasiči plameny zkrotili dvě hodiny před půlnocí. Autobus ale úplně shořel. „Je to strašné, my jsme okolo projížděli kolem 22. hodiny a už zametali jen trosky, co zbyly z autobusu. Stáli jsme s naším autobusem hodinu v kolonách,“ napsala na Facebook paní Marcela.

Cestující přišli o své osobní věci, které měli v zavazadlovém prostoru. Kvůli škodám na majetku se nyní mohou obracet na cestovní kancelář. „Žádáme poškozené klienty, aby sepsali své požadavky. V rámci pojištění autobusu je nutné doložit pojišťovně k požadovaným náhradám kupní cenu včetně účtenky, stáří majetku i skutečnost, že věci byly v autobusu,“ vyjádřili se zástupci Best Burku.

Úlovek na D5. Bratři zásobovali Ústecký kraj heroinem, chytila je zásahovka.
Úlovek na D5. Bratři zásobovali Ústecký kraj heroinem, chytila je zásahovka

Někteří diskutující na Facebooku považují takovou výzvu za výsměch lidem, kteří v autobusu cestovali. Jiná možnost, jak prokázat, které věci s sebou klienti cestovky skutečně měli, ale není.

Cestovní kancelář i dopravní firma Pelánbus z Ústí, které autobus patřil, vyjádřily vděk řidiči. „Děkujeme tímto řidiči, který duchaplným a rychlým rozhodnutím, že zastaví mimo tunel, nebude čekat na následující parkoviště a nevjede do tunelu Sveti Rok, s největší pravděpodobností předešel kritické situaci požáru v tunelu, který by mohl mít fatální následky,“ uveřejnily firmy na sociální síti.

Možnou příčinu závady autobusu přiblížila na Facebooku jedna z cestujících. „Když jsme jeli do Chorvatska, tak do nás naboural nějaký Polák. Stáli jsme hodinu na dálnici. Odrbal nám bok a narazil do kola. Když odsud jeli lidé domů, tak to kolo začalo hořet a od toho to chytlo. Přišli o věci a 14 lidí i o doklady. Hlavně, že jsou všichni v pořádku,“ napsala paní Regina z Rumburku.

Informaci o příčině požáru se ale potvrdit nepodařilo. Majitele ústecké dopravní firmy se do uzávěrky vydání Deníku nepodařilo kontaktovat. Firma Pelánbus však veřejně prohlásila, že autobus byl v řádném technickém stavu, měl čtrnáct dní starou mezinárodní technickou kontrolu a procházel pravidelnou údržbou. Příčinu vyšetřují policisté v Chorvatsku, kde nyní ohořelý vrak stojí.

100tisící návštěvník v Zoo Děčín.
100 tisíc návštěvníků! Lidé berou děčínskou zoologickou zahradu útokem