Mnozí lidé z Tisé i dalších obcí se bouří proti rozšíření Národního parku České Švýcarsko. K současným zhruba 79 kilometrům čtverečným by měly přibýt další plochy chráněné statutem národního parku.

To se nelíbí především těm, kteří bydlí nebo chalupaří v oblasti Tisé, Rájce a Ostrova. Bojí se, že je park omezí především v jejich chalupářských či rekreačních činnostech.

„Chceme, aby nás vedení obce a správy parku podrobně informovalo o tom, jaké výhody či nevýhody přinese rozšíření národního parku. Jak se to dotkne místních obyvatel či podnikatelů. Co nám to přinese či vezme,“ vysvětlil předseda Sdružení rodičů a přátel při Základní a mateřské škole Tisá, Radim Bzura. Právě dnes, ve středu 21. října, si to odpůrci chtějí se zástupci parku vyříkat. Mají s nimi jednat od 17 hodin v sále obecního úřadu.

Usilují o vypsání referenda

Bzura tvrdil, že lidi nikdo o vstupu obce do národního parku neinformoval. „Nejsme zásadně proti, ale téměř tři sta obyvatel a chalupářů z Rájce, Tisé a Ostrova podepsalo petici, v níž žádá o informace,“ upozornil Bzura. „Chceme jen demokratické rozhodování v takto závažném tématu. Usilujeme o vypsání referenda, díky kterému by se pak mohli vyjádřit všichni obyvatelé dotčených oblastí, zda park na svém území chtějí či nikoliv,“ zdůraznil muž.

Starostka obce Tisá, Martina Šimáková, nad jeho postojem kroutila nechápavě hlavou. „Lidi měli šanci dozvědět se, co potřebovali, jenže na jednání zastupitelstva, kde jsme park probírali, jich přišlo pouhých dvanáct a jen tři se na park zeptali,“ tvrdila starostka.

Vlna odporu se podle ní zvedla v posledních čtrnácti dnech, a to především ze strany horolezců a lidí, kteří v oblasti nemají trvalý pobyt. „Obec Tisá rozhodně podporuje připojení oblastí Tisá, Rájec a Ostrov do národního parku, už jsme to i schválili v zastupitelstvu,“ dodala Šimáková.

Vzbouřenci zatím ani nebombardovali dotazy Správu Národního parku České Švýcarsko. Potvrdil to mluvčí Správy Tomáš Salov. „My jsme pouze reagovali na některé specifické dotazy v diskusním fóru na internetových stránkách obce Tisá, jinak po nás nikdo žádné informace nechtěl,“ uvedl Salov. Doplnil, že současná jednání s obcemi jsou krokem navíc před jakýmkoli pokusem o rozšíření národního parku.

PTALI JSME SE: O jaká místa byste rozšířili Národní park České Švýcarsko. ČTĚTE ZDE>>>

„Je to především hledání shody, jak by rozšíření mohlo vypadat. Podle varianty dohodnuté v regionu pak můžeme zapojit do procesu Ministerstvo životního prostředí. Tento materiál potom připomínkují obce, vlastníci nemovitostí a ostatní. Teprve tehdy se z návrhu stává podklad pro legislativní změnu,“ vysvětlil mluvčí Salov. Rozšíření parku je totiž v moci jen zákonodárců.

Úprava hranice chráněného území je iniciativou Správy Národního parku České Švýcarsko. „Osobně jsem přesvědčen, že rozšíření národního parku je nekonfliktní věc. Téměř výhradně se týká lesních ploch,“ uvedl ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. V oblasti Tisé by byla druhá zóna parku, tedy místo, kde se lidé mohou pohybovat téměř bez omezení.

Národní park České Švýcarsko vznikl v roce 2000 a je čtvrtým, nejmladším a současně nejmenším národním parkem v Česku. Má rozlohu 79,25km².