Z těch obžaloba viní bývalou zdravotní sestru Věru Marešovou; ta je obžalována ze šesti vražd. Pokud by ji soud uznal vinou v celém rozsahu obžaloby, hrozí jí doživotní trest. Případ v roce 2014, kdy úmrtí vyšla najevo, otřásl celým Rumburkem.

Obžalovaná přijde příští týden k soudu poprvé sama, soud ji totiž krátce před Vánocemi pravomocně propustil z vazby, ve které strávila víc než rok.

Pro případ bude klíčový revizní znalecký posudek, který zadal krajský soud. Právě ten by měl být projednán ve čtvrtek 21. ledna.

„Není vyloučeno, že dojde
i na závěrečné řeči a rozsudek," řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Je ale velmi pravděpodobné, že ani vynesením rozsudku celý proces neskončí. Je možné očekávat, že se proti němu jedna ze stran odvolá.

U soudu už vypovídali všichni svědci, zazněly i listinné důkazy. Podle obžaloby Marešová pacienty zabíjela draslíkem.

Revizní znalecký posudek zadal soud, zpracovávali ho znalci z olomoucké fakultní nemocnice. Posudek by měl objasnit rozpory mezi posudkem obžaloby a posudkem obhajoby.

Posudek obžaloby zpracovávali lékaři Radek Matlach 
a Jiří Závodský. Matlach před soudem vypověděl, že všechny údajné oběti zemřely v důsledku vysoké dávky draslíku.
Posudek zadaný obhajobou zpracovával Zdeněk Šňupárek z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ani u jednoho z pacientů neshledal, že by zemřel kvůli vysoké dávce draslíku, úmrtí podle něj byla očekávaná.

Psychiatr Michal Hessler na začátku prosince u soudu řekl, že Marešová netrpí žádnou duševní poruchou a není pro okolí nebezpečná.

„Neshledal jsem žádnou duševní chorobu ani jiné forenzně významné duševní poruchy, ani v době vyšetření, ani v době, kdy mělo docházet 
k žalovaným skutkům," konstatoval Hessler. Psycholožka už dříve zpochybnila, že by Marešová zabíjela kvůli tomu, aby si ulehčila práci, jak tvrdí obžaloba.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do předloňského června. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Marešová hned na začátku líčení vinu odmítla.

Na podezřelá úmrtí upozornil lékař Petr Vondráček.

„Bylo mi divné, že pacientka neměla před tím žádné arytmie. Mechanismus smrti neodpovídal stavu pacientky. Snažil jsem se ověřit, jestli nedošlo k chybnému podání draslíku," uvedl před soudem.