Palácový převrat v sociální demokracii, do kterého se o víkendu pustil místopředseda strany Michal Hašek se svými příznivci, dosáhl poměrně rychle až na Děčínsko. Představitelé sociální demokracie na Děčínsku začali vyzývat Haška k odstoupení 
z vedení strany.

Kauza okolo převratu 
v ČSSD totiž nabrala ve středu odpoledne nový směr. Hašek po několika dnech zapírání poprvé potvrdil, že se schůzky u prezidenta Zemana zúčastnil. Podle děčínského poslance Jaroslava Foldyny ale není možné, aby politici lhali.

„Když politik udělá chybu 
a přizná se k ní, tak důvěryhodnost lidí neztratí. Tu ztratí tehdy, když lže. To je stejné jako ve sportu. Tam se podrazy také netrpí," naznačuje Jaroslav Foldyna, že by podle jeho názoru měli lidé kolem Haška, kteří několik dní opakovaně popírali účast na sobotní lánské schůzce s prezidentem, odejít z vedení strany.

Také podle děčínského senátora za sociální demokracii Jaroslava Sykáčka místopředseda Hašek straně uškodil.

Jaroslav Foldyna.„Vždy jsem si Michala Haška vážil, jeho práce. Ale po tom, co v posledních dnech udělal, si myslím, že by měl ze svých funkcí odstoupit," řekl Děčínskému deníku Sykáček s tím, že by v čele měl zůstat předseda Bohuslav Sobotka, jehož se Hašek snaží od víkendu svrhnout.

„Podporuji lídra, kterého jsme si vybrali v tajných stranických volbách. Ať to již byl Jaroslav Foldyna v Ústeckém kraji nebo Bohuslav Sobotka v rámci celé republiky. Podporuji proto Bohuslava Sobotku bez ohledu na to, že jsem v prezidentské volbě podpořil Miloše Zemana, to není možné slučovat," dodává senátor.

Stejný názor mají sociální demokraté i v Rumburku, podle jejichž předsedy poslední dění v sociální demokracii stranu v očích voličů velmi poškozuje.

„Pokud se ukáže, že Michal Hašek opravdu lhal, a jeho přiznání schůzky s prezidentem tomu nasvědčuje, tak ve vedení strany nemá co dělat," je přesvědčen Ladislav Pokorný a dodává, že za špatný výsledek není odpovědný jen předseda, ale celé vedení.

Proti usnesení předsednictva sociálních demokratů, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku k odstoupení kvůli výsledkům voleb, se vyhranil i František Pelant.

„Můj názor je jednoznačný: Žádné roztržky! Tím nikdo nikdy nic nezíská. Předseda strany je jasně daný, případné změny by měly přijít až po vyjednávání – pak k nim může dojít. Nestojím na žádné straně, proti nikomu nic nemám, jak pan Sobotka tak pan Hašek mají své přednosti, ale 
o vládě by měl vyjednávat lídr," řekl Děčínskému deníku primátor Děčína a předseda místní buňky sociální demokracie.

Ilustrační fotoPodle něj nenese Sobotka vinu za výsledek voleb, ve kterých sociální demokraté zůstali daleko za očekáváním.

„Je to kolektivní vina nás všech, měli bychom najít program, který osloví lidi," dodává Pelant.
Děčínskému poslanci za ČSSD Jaroslavu Foldynovi začaly dokonce chodit vulgární e-maily odsuzující postup politiků.

„Přišly mi stovky e-mailů, ale u velké části z nich byla spontánnost stejně důvěryhodná jako nalepovací nehty 
u blondýny," glosuje staronový poslanec Foldyna.

Všem pisatelům hromadně odpověděl na Facebooku, že nemá v úmyslu nikoho odvolávat, ale prosazovat zákony, které pomohou lidem v regionu. Tedy například týkající se splavnění Labe nebo matek samoživitelek.

Z Facebooku Jaroslava Foldyny
Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD za Děčínsko: „Nemám v úmyslu odvolávat předsedu, přesto, že mám výhrady které jsem vždy na ÚVV vyjadřoval veřejně. Bylo to vždy volání k razantnější a srozumitelnější politice ČSSD, říkal jsem tomu zficovatění ČSSD. Ale v současné situaci respektuji, že předseda je legitimně zvolený a nemám v úmyslu jej odvolávat."