Dnešek je Světovým dnem zdraví a při oddělení hrudní chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem zahajuje činnost poradna pro odvykání kouření. Určitě dobrá zpráva pro ty, kdo chtějí s kouřením přestat a hledají podporu a radu.


Čtyři tisíce různých látek


„Při diagnostikování rakoviny plic až dvě třetiny pacientů přestanou kouřit z minuty na minutu bez jakýchkoli pomůcek. Uvědomí si, že jim jde o holý život,“ říká primář oddělení hrudní chirurgie Ivan Staněk.
To, že kouření ohrožuje zdraví člověka, ví dnes každý. Cigaretový kouř je zdrojem přibližně 4000 nejrůznějších plynných i hmotných látek, z nichž 11 je označeno za prokazatelné lidské karcinogeny. Jednou z nejvýznamnějších je dehet, který je obsažen ve velkém množství. Dalšími pro organismus škodlivými látkami jsou různé alergeny a toxiny, podstatný je také vysoký obsah oxidu uhelnatého, který oslabuje schopnost krve přenášet kyslík.
Každoročně umírají na následky kouření až 4 miliony lidí. Statistiky hovoří o tom, že 87 % lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic, byli kuřáci.


Nejde jen o rakovinu plic


Kouření ale způsobuje i celou čtvrtinu z celkového počtu onemocnění srdce a cév v ČR ročně a je příčinou předčasných úmrtí na infarkt a mozkovou mrtvici. Škodliviny z cigaret totiž způsobují aterosklerózu, tedy ucpávání cév, což kromě infarktu a mozkové mrtvice (to především) zapříčiňuje i zužování cév dolních končetin tzv. syndrom chladných nohou.
Rozmáhá se chronická obstrukční plicní nemoc. Tato nemoc přímo souvisí s kouřením a projevuje se častým kašláním, dušností, zhoršením fyzické kondice a trvalou chronickou únavou…


Zázrak jménem Champix


V praxi se na odvykání kouření používá různých metod: akupunktura, náhradní nikotinová terapie pomocí žvýkaček nebo náplastí, tablet nebo inhalací nikotinu. Případně na stejné bázi založená elektronická cigareta. U ní je úspěšnost 12 %. Procento úspěšnosti se výrazně zvýšilo, když se poměrně nedávno objevil na trhu nový lék s názvem Champix. „Užívání Champixu představuje v současnosti asi nejúspěšnější způsob odvykání kouření,“ potvrzuje lékařka Karolína Holíková z nově otevřené poradny v ústecké nemocnici.


Úspěšnost? Až padesát procent


Champix vykazuje u lidí, kteří se rozhodli s kouřením přestat, úspěšnost 40 % a pokud navíc navštěvují poradnu, a mají tudíž odborné vedení, dokonce 50 %. „Ti, kteří přestanou kouřit bez jakékoliv výše uvedené podpory, to vydrží pouze ve třech procentech případů,“ dokresluje převratnost léku Champix Karolína Holíková.


Vyplavování dopaminu


Champix neobsahuje žádný nikotin, ale pouze účinnou látku vareniklin. Ta se váže v mozku na receptory, kam se běžně váže nikotin. Tomu je tak k receptorům zablokován přístup. Celý proces v mozku ve finále končí vyplavováním dopaminu, který pomáhá vyrovnat se s abstinenčními příznaky a způsobuje pocit štěstí. Vyplavování dopaminu vyvolává i vykouřená cigareta, Champix jen způsobuje vyplavení mnohem menšího množství této látky. Zmíněné účinky ve výsledku způsobují, že kuřák postupně přestává mít potřebu zapálit si cigaretu.


Nutná je vlastní motivace


Léčba Champixem by měla trvat alespoň 12 týdnů, jako optimální se však uvádí doba až 6 měsíců. První dávka Champixu se podává týden předtím, než kuřák přestane kouřit. Od osmého dne léčebné kúry je již kuřák úplně bez cigaret.
„Champix pouze potlačuje abstinenční příznaky. Proto je důležitá vlastní motivace, vůle a hlavně aktivní změna životního stylu. Jinak nemá smysl léčbu vůbec začínat,“ upozorňuje lékařka.

Preparát může u někoho vyvolávat vedlejší účinky, jako je pocit na zvracení, tzv. nauzea, bolest hlavy nebo barevné živé sny.
V prodeji je v každé lékárně, ale musíte na něj mít lékařský předpis. Lék není dotovaný, zaplatíte tudíž plnou cenu. Na měsíční kúru si připravte zhruba 2000 Kč.

Pokud se vám to zdá hodně, je u některých zdravotních pojišťoven možnost získat příspěvek na léčbu ve výši 1000 – 2000 Kč. Podmínkou však bývá většinou léčení ve specializovaném centru odvykání kouření.
Ústecká poradna kromě řízené léčby pomocí Champixu provádí a nabízí testy na sílu závislosti pro kuřáky, funkční vyšetření plic, rentgenologické vyšetření a odborné vedení léčby závislosti. Dalším cílem lékařů z Ústí je „posunout“ poradnu na Centrum odvykání kouření.