Rozhledna ze Studence po rekonstrukci omládla a bude zase krasavicí. To je nejpodstatnějším faktem v zachraňovací anabázi už více než sto dvacet let staré konstrukce vyhlídkové věže. Zatím ale není jasné, kdy se zase vrátí na své původní místo. Všechny dosavadní pokusy o její letecký přesun na více než sedm set metrů vysoký vrch byly marné.

„Museli jsme se vrátit. Zase začal foukat silný nárazový vítr a manipulace s tak těžkým břemenem je v takových podmínkách velice riskantní. Bylo by to manévrování na hranici hazardu se životem lidí na palubě i těch, kteří byli připraveni konstrukci usadit na ocelové patky v betonové desce,“ vysvětloval den před loňským Mikulášem pilot vrtulníku mělnického Aerocentra Petr Černý.

Větrné počasí neumožnilo přepravu ani v několika následných termínech během prosince a příhodné podmínky nenastaly ani v domluvených dnech na počátku letošního roku.

O dalších termínech nemluví

Zase spočinout na obnovené rozhledně a okukovat okolní krajinu už na jaře je velkým lákadlem pro spoustu nedočkavých zájemců. Na českokamenickou radnici se obracejí především mnozí turisté.

„Zahájit novou turistickou sezónu nějakým společným výstupem na první jarní den , to je pro ně docela lákavá představa. Jenže po těch předchozích nepříjemných zkušenostech s naplánovanou přepravou, kterou zhatilo počasí, už se docela obávám prognózovat nějaký konkrétní možný termín. Kdyby se podařilo věž vrátit na původní místo a zpřístupnit veřejnosti právě jedenadvacátého března, bylo by to skvělé. Těžko ale dávat nějaké přísliby,“ vysvětlil českokamenický místostarosta Vojtěch Marek.

Na vyúčtování má radnice celý rok

Mrzutí z toho, že rozhledna na svém místě ještě nestojí, jsou lidé, kteří iniciovali záchranu železné věže. Tu od úplné zkázy a rozřezání na hromadu šrotu před lety zachránilo prohlášení za kulturní památku.

„Je to zklamání především s ohledem na spoustu dárců a sponzorů, kteří na obnovu rozhledny přispěli do finanční sbírky,“ posteskl si Tomáš Horyna, místopředseda občanského sdružení Studený a Lipnice. To se stalo jedním z hlavních iniciátorů obnovy rozhledny. Jejím vlastníkem je město Česká Kamenice, které také získalo na záchranu památky dva miliony korun.

„Poskytnuté dotace je nutné ve většině případů vyfakturovat v daném kalendářním roce. Ministerstvo kultury ale uznalo nastalé komplikace při samotné obnově i následné nepříznivé okolnosti při plánovaném přesunu vrtulníkem. Povinnost vracet poskytnutou dotaci nehrozí, máme ministerský souhlas s vyúčtováním do konce letošního roku,“ uvedl tajemník českokamenické radnice Lubomír Tůma.

Na přesun čeká na hřišti

Až bude rozhledna zase zkompletovaná na svém místě, bude její více než šest tun vážící konstrukce vyčnívat nad okolním terénem do výšky přes šestnáct metrů. Zatím ale věž zůstává rozložená ve třech dílech na vymezené ploše u českokamenického fotbalového hřiště.

„Před zloději kovů je dobře hlídaná,“ ujistil Vojtěch Marek. Samotný přesun a zpětná kompletace rozhledny v době, až to umožní povětrnostní podmínky, by mělo být podle vyjádření odborníků několikadenní záležitostí.

„Pak, třeba i v čase, když už tam budou chodit výletníci, bude možné zvládnout také konečné nátěry a povrchové úpravy. Předpokládáme, že pozdější údržbu budeme stejně zajišťovat bez nějakého podstatného omezení vstupu na rozhlednu,“ dodal českokamenický místostarosta.