Od otevření rozhledny na Studenci nedaleko České Kamenice uplyne příští středu patnáctého července sto dvacet let. Budou to ale poněkud rozpačité narozeniny. Zatím totiž není co slavit. Jedna z vůbec nejstarších českých vyhlídkových věží na svém místě už skoro rok nestojí. Rozebraná čeká na nové oživení.

„Jednotlivé části musíme opískovat. Zbavíme je tak povlaků rzi a dalších nečistot před samotným nanesením nátěru. Ten bude poslední fázi ošetření jednotlivých dílů rekonstruované rozhledny,“ poznamenal šéf litoměřické společnosti LANA Ladislav Bohuslav.

Stejná procedura čeká i jednotlivé stupně schodiště.

„Zatím jich tady máme okolo třiceti. Přitom až na horní vyhlídkovou plošinu jich povede devadesát čtyři,“ připomněl vedoucí výroby litoměřické firmy Jaroslav Beránek.

Rekonstrukce rozhledny nepokračuje takovým tempem, jak se původně předpokládalo. Problémem není ani tak celková složitost obnovy jako nedostatek peněz. Záchrana rozhledny si vyžádá zhruba tři miliony korun.

„Myslím, že Ústecký kraj má jiné priority a proto město se svojí podanou žádostí neuspělo,“ tvrdil ještě na počátku letošního května Vojtěch Marek, místostarosta České Kamenice. Právě ta je totiž majitelem rozhledny a o dotace v podobných případech může žádat jedině vlastník zachraňované památky.

„Z té žádosti nebylo zřejmé, zda jde o restaurování nebo o repliku. Potíž je totiž v tom, že z programu obnovy kulturních památek nemůžeme financovat repliky,“ reagovala mluvčí krajského úřadu Ústeckého kraje Veronika Kindlová. Vlastně tak vysvětlila, že žádost byla špatně napsaná.

Českokamenická radnice žádostí o získání finančních prostředků podala víc.

„Nemůžeme samozřejmě vědět, jestli nám vyhlašovatelé dotačních programů potřebné peníze schválí nebo ne. Na dobré cestě je ale poskytnutí nemalé částky od jedné významné firmy. Dohodu o finančním daru bychom měli uzavřít co nejdříve,“ uvedl místostarosta Vojtěch Marek. Oním dárcem má být společnost ČEZ.

Na holičkách nechce nechat Českou Kamenici ani Ústecký kraj. Jeho hejtman Jiří Šulc po intervenci českokamenické a krajské zastupitelky Hany Lukáčové požádal ministerstvo financí o skoro dvoumilionový příspěvek. Ani v tomto případě ale není poskytnutí peněz jisté.

„Musíme počítat i s jakýmsi krizovým scénářem. V případě, že potřebné peníze neseženeme, tak práce na dokončení obnovy rozhledny dospějí jen do určité fáze. Konstrukci bychom nechali zatím uschovanou v litoměřické firmě do doby, než se problémy s financováním podaří vyřešit,“ dodal českokamenický místostarosta.