Dají se tak znovu předpokládat tvrdé střety mezi demonstranty a policií. Ta navíc očekává opět příjezd pravicových radikálů, kteří ve městě řádili již minulý týden. Na již řádně ohlášený pochod místních občanů se totiž ve čtvrtek ohlásili i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Podle policejního odhadu jich může být i přes stovku.

A i tentokrát slibuje policie velmi přísná opatření. Na všech příjezdech do města bude kontrolovat auta přijíždějící. V ulicích budou od rána hlídkovat policisté.

„Opět reálně hrozí narušení veřejného pořádku a páchání trestných činů zejména s rasovým podtextem. Dojde-li k těmto situacím, jsme připraveni opět proti pachatelům nekompromisně zakročit,“ říká krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Neohlášené pochody místních policie dosud tolerovala a omezila se jen na zahrazování cesty. „Tohle ale nebude ten případ, pokud s námi budou bojovat, zasáhneme tvrdě,“ řekla Hrubešová. „Víme o tom, že pravicoví radikálové mají přijet. Mohlo by jich být i přes stovku,“ dodala. Krajská policie navíc požádala o pomoc i ostatní kraje. Proto policie, stejně jako před týdnem, vyzývá obyvatele Varnsdorfu, aby se pochodu nezúčastnili.

„Pokud během shromáždění dochází k páchání trestných činů a přestupků, je naší povinností zakročit. Agresivní radikály se snažíme podchytit a vyvést z davu už během shromáždění a pochodu. V okamžiku, kdy je ale nařízen zákrok, to už obvykle není možné,“ doplnila policejní mluvčí.

Původně měl být sobotní mítink jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, ke střetům s policií při nich ale nedocházelo. Ve čtvrtek se pozvánka na sobotní akci objevila i na webu DSSS.

„Ta akce má naši podporu a co vím, tak určitá část našich příznivců se tam opravdu chystá,“ řekl severočeský šéf DSSS Petr Kotáb.
Nacionalistická strana už ve městě pořádala o týden dřív vlastní demonstraci, která se změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty, při němž létaly z jedné strany láhve a kameny, z druhé potom dělbuchy, slzný plyn a rány pendreky. Celkem 37 lidí bylo tehdy zadrženo, šest zraněno a pět obviněno z trestných činů.

S využitím ČTK