Realita března a dubna roku 2020 už dnes zase tak trochu připomíná jiný svět. Český národ se tehdy nebývale spojil a napřel síly k zastavení šíření viru sars-cov-2, způsobujícího nemoc covid-19. V obchodech, na ulicích i v prostředcích hromadné dopravy byly vidět obrázky, jaké jsme do té doby vídali možná tak ve zprávách z druhého konce světa. Obličeje Čechů zakryly roušky. 

Kdo sehnal kupované, nosil ty. Velmi brzy se však objevily originální podomácku vyrobené modely. A také výzvy spoluobčanům, aby se nestyděli nosit roušky na veřejnosti. 

Děčíňané si navzájem dodávali kuráž:

Obchody nezvládaly pokrýt poptávku po rouškách, vzniklo mnoho skupin, které je vyráběly pro široké okolí. Mezi ně se zařadila také děčínská sportovkyně Olga Roučková. Neváhala vyměnit řídítka za šicí stroj a začala vyrábět roušky, kterých byl v Česku nedostatek.

OLGA ROUČKOVÁ nemůže závodit. Doma nelení, začala šít nezbytné roušky.
FOTO, VIDEO: Místo řídítek drží v ruce šicí stroj. A vyrábí nezbytné roušky

Do společné osvětové kampaně se pustilo dvanáct starostů z Dobrovolného svazku obcí Sever. Snažili se přesvědčit ty, kteří stále odmítali roušky, že jejich nošením chrání sebe i své blízké. 

Starostové ze Šluknovského výběžku se pustili do kampaně za nošení roušek.
Osvěta starostů ze Šluknovska: Noste roušky, není to ostuda

Cenné spojence našli zdravotníci i ve vietnamské komunitě. „Bezplatně šijí roušky a dávají je tam, kde je to potřeba. Ať už je to v Litoměřicích, Lovosicích, Teplicích nebo Chomutově,“ řekl v první polovině dubna 2020 tehdejší předseda krajského výboru národnostních menšin a krajský zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM). Připomněl, že Vietnamci byli také jedni z prvních, kteří ve svých večerkách začali příslušníkům Integrovaného záchranného systému nabízet zdarma občerstvení.

Vietnamci šijí roušky
Do boje s virem dali Vietnamci už statisíce. Zdravotníci v nich našli oporu

Vietnamci z celého severu Čech poté významně pomáhali i při dalším boji s koronavirem. Věnovali například peníze na nákup plicních ventilátorů a ozonového generátoru.

Vietnamci obdarovali Krajskou zdravotní
Vietnamci z Ústeckého kraje darovali 800 tisíc na nákup plicních ventilátorů

Byla druhá polovina dubna 2020 a nikdo ještě netušil, že koronavirová krize bude trvat ještě další dva roky.