„Do současného výběru se nám přihlásilo více než dvacet zájemců. My jsme ale mohli vybrat pouze deset. Do nových měst bychom mohli přinést až 250 milionů na projekty, které mají pomoci v integraci,“ říká ředitel agentury Martin Šimáček, pro kterého je nejdůležitější zájem především samospráv.

Kromě toho se v rámci projektů spolupracuje také například s úřady práce, občanskými sdruženími nebo neziskovými organizacemi.

„Občanská sdružení, nejrůznější neziskovky nic nezmůžou, pokud nemají podporu místních politiků,“ vysvětluje.

„Pro nás je příchod vládní agentury nesmírně důležitý, především po odborné stránce,“ potvrzuje zájem děčínský primátor František Pelant a dodává: „Doposud jsme řešili problematiku romských rodin a rodin v tísni pomocí několika roztříštěných projektů. Po spuštění provozu místní pobočky ale budeme vše řešit komplexně, tak říkajíc pod jednou střechou.“

Jedním z prvních kroků v novém působišti bude vybrání místního konzultanta a zpracování situační analýzy. „Na té by se měli podílet především lidé z Děčína a okolí, kteří nejlépe znají místní podmínky,“ dodává Šimáček.

Stejně to vidí také romský aktivista z Děčína Radek Drahomír Horváth.

„Agentura může do města donést celkem zajímavé otevřené výzvy z Unie na čerpání dotací, ale je nutné, abychom tyto investice dali tam, kde budou efektivně využity. A samozřejmě je důležitá spolupráce se samosprávou,“ říká a dodává, že si musí všechny strany sednout k jednomu stolu a ukázat na nejpalčivější problémy Děčínska.

„Musíme být vládní agentuře rovnocennými partnery a předkládat i své návrhy opatření. Jsme tu doma a víme, kde nás tlačí bota,“ netají se Horváth.