To vše měl za úkol stimulační kurz, pořádaný od čtvrtka do neděle v hotelu Sněžník nad městečkem Jílové sdružením Romano jasnica z Trmic. Akci s pedagogy Univerzity J. E. Purkyně dělalo podruhé, poprvé ale na sněhu v hotelu se saunou a vířivkou. „Chodí do nich ale kluci zvlášť a dívky zvlášť,“ smála se dotazu koordinátorka projektu Venuše Hladíková.

„Cílem kurzu je seznámit děti a mládež s budoucností, která je čeká bez vzdělání na trhu práce po skončení povinné školní docházky,“ potvrdil Martin Cichý, šéf sdružení Romano jasnica. V rámci prevence kriminality ovšem měly děti v pátek dopoledne i besedu s ústeckými policisty.

„Jestli se přihlásíš na řezníka, budeš tam muset zabíjet zvířata,“ prozradil na kurzu jeden žák druhému. „Fakt? Tak, já teď nevím,“ reagoval „zájemce o koženou zástěru“.

„Připravujeme tu děti na to pro ně dobré, ale i na to „horší“. U jedné školy se třeba dozví, že si tu mohou udělat zdarma řidičský průkaz, ale pak i to, že budou potřebovat i matiku a fyziku,“ řekl Jan Bergr Wedlich, pedagog UJEP. I on později hrál s dětmi ve sněhu za hotelem různé hry.

Bylo zábavné sledovat, jak se dost živí kluci naschvál navzájem zasypávají hromadami sněhu a romské princezny jak s rozpaky jdou do hlubšího sněhu v moderních teniskách. Jak si nechávají zavázat oči, stoupají si do hloučku kamarádů – spolužáků, nechají sebou mezi nimi „házet“ a musí jim věřit, že je nepustí na zem.

A nebo ještě lépe – se zavázanýma očima – vedeni spolužákem či spolužačkou – kráčejí po dřevěných špalcích vzdálených od sebe desítky centimetrů. Nechat se vést, věřit druhému. I tak motivační hry s pedagogem UJEP vypadaly.

„O budoucím povolání dětí v romských rodinách rozhodují matky. Často ale mají zkreslené představy, co jejich dítě dobře umí, či chce. My tu díky pohovorům s dětmi zjistíme víc. A pak můžeme rodinám poradit. To by měli dělat výchovní poradci na školách, ale nefunguje to dobře,“ posteskl si pedagog Wedlich.

Loňský kurz sdružení už má konkrétní výsledky. Všech devět vycházejících žáků si dalo přihlášky na střední školy a všichni na nich dosud studují. „Největší náš úspěch je jedna dívka, která je na Obchodní akademii Pařížská,“ řekl Cichý.

Na stejnou školu letos chce i David Čonka, deváťák z Trmic. „Kurzu si tu užívám i proto, že jsme na něm loni neměli sníh. A dobré taky je, že nám tady všechno okolo škol vysvětlí polopatě,“ tvrdil David.

„Proč chci na obchodní akademii? Podívám se do světa a baví mě jazyky. A jdou mi, vážně!,“ dodal deváťák.