Bývalá celnice, která před vstupem Česka do Evropské unie a následně schengenského prostoru, sloužila především řidičům kamionů, je roky nevyužívaná. Od státu přešla do majetku kraje, který se celý areál nyní snaží prodat. Právě opuštěnost tohoto místa pravděpodobně zavdala příčinu k mnoha spekulacím. „Fáma o tom, že na bývalé celnici se buduje ubytovna pro ukrajinské Romy, nebo že se v okolí celnice bude stavět stanové městečko pro uprchlíky, se nezakládá na pravdě. Ústecký kraj zastává názor, že objekt není vhodný k ubytování a v tomto duchu odpovídá i na požadavky ministerstva,“ uvedl starosta Rumburku Lumír Kus.

Právě ministerstvo vnitra v posledních dnech obeslalo všechny kraje s dotazem, jaké mají kapacity pro ubytování romských uprchlíků z Ukrajiny. „Panu ministru Rakušanovi jsem odpověděl, že náš kraj je jedna velká vyloučená lokalita a nemáme ani prostorové, ani personální možnosti tyto lidi ubytovat,“ řekl hejtman Jan Schiller.

Samosprávy se obávají nejen negativní reakce veřejnosti, která je doposud pomoci ukrajinským uprchlíkům pozitivně nakloněna, ale i toho, že by bylo potřeba těmto lidem věnovat zvýšenou péči, pro kterou nemají dost terénních sociálních pracovníků. Velmi často se totiž jedná o uprchlíky ze západní části Ukrajiny, z velmi chudých měst a vesnic a chybí jim základní sociální i hygienické návyky. „U těchto uprchlíků navíc nevíme, jestli jsou ukrajinští, nebo maďarští,“ narazil hejtman na to, že řada z těchto lidí má kromě ukrajinského také maďarské občanství. Ministr vnitra Vít Rakušan proto teď jedná se svým maďarským protějškem o repatriaci těchto uprchlíků na maďarské území.

Ilustrační foto
Děti uprchlíků místa českým dětem ve školkách nezaberou. Přednost nemají

Na sever Čech už ale dříve romští ukrajinští běženci dorazili. Přibližně stovka jich byla v Janově v Litvínově na Mostecku, necelé čtyři desítky pak středočeské asistenční centrum poslalo do Varnsdorfu do jednoho z nejlepších hotelů ve městě. Ani v jednom případě nebyly kraj ani město o přesunu těchto uprchlíků informováni, ve Varnsdorfu se o jejich přítomnosti představitelé radnice dozvěděli náhodou až po jejich příjezdu. „Podle Středočeského kraje se jednalo o omyl, za který se omluvil s tím, že se už nebude opakovat. Samozřejmě něco jiného je, pokud k nám tito lidé přijedou po vlastní ose, neorganizovaně přes KACPU v jiném kraji,“ dodal hejtman Schiller.

Deník opakovaně vyvrací fámy spojené s uprchlickou krizí způsobenou napadením Ukrajiny Ruskem. Jedna taková fake news šířená mezi lidmi tvrdí, že děti z Ukrajiny budou mít přednost při přijímání do školek nebo i škol. To ale vyvrátili starostové. Děti trvale žijící v Česku totiž míří ke školkovým zápisům v květnu, pro děti ukrajinských uprchlíků se otevřou až v červnu. Tedy poté, kdy budou zápisy pro české děti uzavřené.