Jeden billboard má českolipská nemocnice v České Kamenici a jeden ve Varnsdorfu. Jako první o billboardech informoval server Výběžek.eu.

„Evidovali jsme poměrně velké množství dotazů od rodiček ze Šluknovska, tak jsme se rozhodli touto moderní formou dát vědět, že je naše porodnice otevřená a mohou rodit u nás," vysvětluje neobvyklou formu informování mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová.

Pro nemocnici se přitom nejedná o nijak velkou investici, náklady na pořízení billboardu a pronájem plochy se pohybují jen v tisících korun.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Ministr Ludvík v Rumburku slíbil přidat sestrám dva tisíce

Otevření porodnice, která přijala poslední nastávající maminky na konci března, je zatím v nedohlednu.

„Situace je stále stejná, pořád se nám nepodařilo sehnat odpovídajícího lékaře, kterého pro znovuotevření porodnice potřebujeme," řekl Deníku ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Rumburská Lužická nemocnice má dlouhodobé problémy s financemi. Bez dotací od města, které do ni nalilo více než 150 milionů, by se neobešla a zkrachovala by. Problémy má v poslední době hlavně s úhradami od pojišťoven, které neplatí všechny provedené výkony.

Billboard ve Varnsdorfu láká rodičky do České Lípy.   Zdroj: Martin Čech

Rumburk proto usiluje o vstup strategického partnera. Tím by se měl stát prostřednictvím Krajské zdravotní Ústecký kraj. Pod něj patří i nemocnice v Děčíně či Teplicích. Ale také Krajská zdravotní řeší nedostatek sestřiček a ošetřovatelů ve svých nemocnicích, kromě jiného i té v Děčíně.

Alarmující situací se již aktivně začali zabývat krajští politici.

„Krajská zdravotní má inzeráty ve slovenském tisku, poohlížíme se ale také na východ a jednáme i s některými oblastmi na Ukrajině, kde by zdravotní sestry ze středních škol mohly mít zájem u nás pracovat," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.
Podle něj je obdobný problém i na pozici lékařů.

„Snažíme se do kraje dostat nové doktory, vytvořili jsme i stipendijní program u studentů lékařských fakult, do kterého se může přihlásit občan z kterékoli části České republiky. Jde o 50 tisíc korun na akademický rok s tím, že kolik let od nás stipendium bude student pobírat, tolik let by si měl v kraji po získání první atestace následně odsloužit," vysvětil hejtman.

Ilustrační foto
Turisty čekají v národním parku omezení