Majitelé rozestavěného domu v Děčíně Popovicích nejspíš přijdou o přístupovou cestu ke svému novému bydlišti. Její majitel se ji totiž chystá uzavřít. „Pokud k tomu dojde, budeme muset překopat celou zahradu, jinak se totiž domů nedostaneme,“ posteskla si rodina, která si nepřála uveřejnit jméno. Redakce ho má k dispozici.

Novým majitelem jediné přístupové cesty se asi před rokem stal Jaroslav Škoda, pozemky v okolí i cestu koupil od zkrachovalého Státního statku Česká Kamenice. „Snažil jsem se domluvit se s děčínským magistrátem na pronájmu či prodeji cesty, ale marně,“ postěžoval si Škoda. Jednal prý přímo s tehdejším primátorem Vladislavem Raškou. Několikrát se snažil komunikovat s vedením města, aby se situace vyřešila ke spokojenosti všech. „I když slibovali, tak se nikdy neozvali,“ dodal Škoda. Navíc se o Škodovi šíří fáma, že město kvůli cestě vydírá o pět milionů korun. „Je to úplný nesmysl. Není to nic proti majitelům domů, ale rád bych, aby se celá tato situace vyřešila jednou pro vždy. Uvidím jak se vyjádří nově zvolené zastupitelstvo,“ dodal Škoda.

Bývalé vedení děčínského magistrátu popírá, že by byla jednání na mrtvém bodě. „Město se Škodou komunikuje. Po jednání s primátorem Raškou obdržel řádné vyjádření. V něm jsme mu oznámili, že rada města na svém říjnovém zasedání projednala návrh na pronájem a výkup a doporučila zastupitelstvu města schválit výkup pozemků se všemi součástmi a příslušenstvím do vlastnictví města Děčín, za cenu podle znaleckého posudku, který bude vyhotoven. Tento materiál bude zastupitelstvu předložen v co nejbližším možném termínu,“ řekla mluvčí Magistrátu města Děčín Markéta Lakomá. Dodala, že Škoda nemůže cestu zablokovat. „Stavební úřad je oprávněn, na návrh vlastníka stavby, zřídit věcné břemeno, které je nezbytně nutné pro výkon vlastnického práva ke stavbě. Obyvatelé rozestavěného domu mohou být proto v klidu, a to do té doby než se vyřeší všechna vlastnická práva,“ dodala Lakomá.

Nový majitel cesty se ale hájí tím, že pozemky ztrácí užíváním svou hodnotu. „Obyvatelé, kterých se tento problém týká jsou velmi seriozní a chci zdůraznit, že to celé nepodnikám za účelem jim nějak ublížit nebo něco znepříjemnit. Jde mi jen o to, aby to město začalo řešit a nějakým způsobem se vyjádřilo. Takto na celé situaci nejvíce tratím já,“ míní majitel.

Nejhorší však podle Škody je, že každému byla řečena jiná informace a proto se motají v začarovaném kruhu. „Když jsem před více než rokem mluvil s Raškou řekl mi, že cesta patří městu, ale když jsem po nich žádal pronájem, tak najednou jejich nebyla a dali od toho ruce pryč. Jednal jsem i s majiteli domů a ty se mi svěřili, že když žádali město o opravu této silnice, tak jim prý bylo sděleno, že to není starost města,“ podotkl Škoda.
Po dobu jednoho roku, co je Škoda majitelem, čekal, že se město bude nějak angažovat a že se záležitost vyřídí. Toho se však nedočkal. „Pokud se vedení města nevyjádří budu nucen cestu zavřít. Není to oficiální přístupová cesta, takže to udělat můžu,“ ukončil Škoda.