Online reportáž

close Co je koronavirus. info Zdroj: Deník zoom_in

Problém to představuje především pro rodiče malých školáků, kvůli kterým budou muset být doma. Jen v jižní části okresu Děčín chodí na první stupeň několik tisíc dětí. Jejich rodiče nebudou moci využít ani družin, i ty totiž budou zavřené. „Jsou dvě možnosti. Buď mi dcery pohlídá babička, nebo si je budu muset vzít do práce,“ popsala nelehkou situaci Veronika z Děčína krátce poté, co se dozvěděla o uzavření škol. Že by její dcery zůstaly samotné doma, nepřipadá v úvahu, chodí totiž teprve do první třídy. Právě babičky budou asi nejčastějším řešeném neočekávané situace, do které se řada rodičů dostala.

Uzavření se týká základních, středních, vyšších odborných i vysokých škol. Jen v Děčíně se jedná o téměř dvě desítky zařízení. Pro rodiče, pro něž by neočekávaná nemožnost pracovat představovala velkou finanční zátěž, je připravena sociální dávka.

„V případě, kdy se uzavře škola z důvodu nějaké nepředvídané události, mohou rodiče požádat o ošetřovné. Na dávku má nárok zaměstnanec už od prvního dne, kdy musí o dítě mladší deseti let pečovat. Na starší školáky se ošetřovné v případě uzavření školy čerpat nedá, nárok na ně nemají ani živnostníci, přestože si platí nemocenské pojištění,“ uvedla na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení. Nejdéle mohou lidé tento příspěvek pobírat devět dnů, samoživitelé pak o sedm dní déle.

Ve velkém zasáhne úterní rozhodnutí vlády také pořadatele nejrůznějších kulturních akcí, například plesů. Například už v pátek se měl konat maturitní ples děčínské zemědělské školy. Retro ples, který se měl konat na Střelnici v Děčíně příští týden, pořadatelé přesunuli na 11. září. Neuskuteční se ani páteční reprezentační ples Rumburka nebo řada divadelních představení. V sousedním Varnsdorfu museli přesunout na náhradní termín Zamilovaného sukničkáře s Lukášem Vaculíkem a Mahulenou Bočanovou.

Až do neděle nebude promítat děčínské kino Sněžník, stejně tak se neuskuteční koncert v klubu Garáž. „Na představení si je možné rezervovat vstupenky, ale není si je možné prozatím koupit,“ řekl vedoucí kina Sněžník Martin Pošta s tím, že osud dalších představení záleží na vývoji situace. Kino na rumburské Střelnici pak mírně omezí kapacitu, aby splnilo limit stovky lidí, promítat bude i kino v Krásné Lípě.

Mimořádná opatření mají dopad také na turistický ruch. Děčín zrušil slavnostní zahájení turistické sezony, které se mělo uskutečnit poslední březnový víkend. Ve stejný den plánovala zahájit sezonu také děčínská zoologická zahrada. Zrušená je také recesistická Pastýřská 50. Národní památkový ústav pak odložil otevření svých objektů po zimní přestávce na neurčito. To se týká také zámku v Benešově nad Ploučnicí. V běžném režimu funguje děčínský zámek nebo aquapark.

„S posunem zahájení provozu lodiček zatím nepočítáme. Budeme situaci monitorovat vyhodnotíme to podle vývoje,“ řekl hřenský starosta Zdeněk Pánek s tím, že k odložení zahájení provozu může dojít.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in