Řidiči, nohu z plynu! V pondělí ráno se do ulic vyhrnou tisíce dětí. V některých městech proto městská policie krátkodobě posílí počet strážníků v ulicích, jinde se strážníci přesunou k přechodům přes silnice a ke školám.

Třeba v Děčíně se po dvou měsících prázdnin vrátí strážníci městské policie na vybrané přechody.

„V pondělí začnou tradiční hlídky na přechodech, které jsou rizikové a s velkým dopravním zatížením," říká mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík. V Děčíně slouží tyto hlídky v průběhu školního roku již několik let a podle Pavlíka se jejich nasazení osvědčilo.

„Kvůli hlídkám počet strážníků v ulicích neposilujeme. Vždy ráno a odpoledne, kdy  jdou školáci do a ze školy, se určitá část sloužících strážníků přesune na hlídané přechody," doplnil Pavlík.

Jedním z takových přechodů, kde bude možné pravidelně vídat hlídky strážníků, je přechod na křižovatce ulic Pohraniční a Hudečkova. Ten totiž splňuje kritéria pro vyslání hlídky. Kromě vysokého dopravního zatížení a blízkosti několika škol totiž není vybaven semafory.

Desetiměsíční služba u přechodů v blízkosti škol začne v pondělí také městským strážníkům v Rumburku. Ani zde neposílí počet strážníků v ulicích města. Výjimkou bude pouze ráno 3. září, kdy se školáci v lavicích dlouho nezdrží a krátce po osmé hodině půjdou domů.

V největším městě Šluknovského výběžku, ve Varnsdorfu, budou strážníci hlídkovat nejen u přechodů.

„Jako vždy během školního roku budeme stát také u škol. Na začátku a na konci roku hlídáme ve spolupráci s hlídkovou službou Policie České republiky. Domlouváme se, kdo bude na kterém přechodu stát, aby nedocházelo ke zbytečnému zdvojení hlídek," říká velitel varnsdorfské městské policie Martin Špička.

Ale ani ve Varnsdorfu neskončí hlídky s prvním školním dnem. S výběrem místa, kam se strážníci postaví, pomáhá počítač. „Pravidelnost hlídek by mohla být kontraproduktivní. Takhle hlídáme jednotlivá místa náhodně," dodal Špička.