Řidiči by tak měli dostat platy navýšené podle nařízení vlády, stávková pohotovost odborářů ale potrvá do první letošní výplaty.

Peníze budou dopravcům stačit na několik měsíců až několik let, záleží na oblasti. Kraj vyjde celkově příspěvek na nejvýše 85,5 milionu korun s tím, že zatím není jasné, dokdy budou moci dopravci jezdit. Jednotlivých smluv je 15.

Dopravci v Ústeckém kraji platy řidičům zvýší, ačkoliv dodatky ke smlouvám budou připraveny nejdříve za týden a lednovou mzdu vyplácí okolo 20. února. Kraj podepsal smlouvy s dopravci na deset let, vyprší v roce 2024.

„Je vidět určitý posun, nejdřív byla velká nechuť dát, teď je chuť dát co nejmíň, to je to, co zazlívám Ústeckému kraji," uvedl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. „Rozhodně nebudeme odvolávat stávkovou pohotovost a budeme čekat do 20. února, kdy uvidíme, co máme na výplatách," dodal.

Vláda loni rozhodla, že od letošního ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun. Zvyšují se i další příplatky.

Kraje jsou většinou ochotny dopravcům pomoci, při řešení situace ale narážejí na zákon o veřejných zakázkách. Ústecký kraj konzultoval možnosti s ministerstvem pro místní rozvoj i antimonopolním úřadem.