S teplým počasím přišlo pro motoristy na pořad dne přezutí zimních pneumatik za jarní. Pneuservisy na Děčínsku jsou zavalené objednávkami.

Všude si řidiči musí počkat. Někde i týden.

„Děláme od nevidím do nevidím. Za den zvládneme padesát aut. Jsme tu od sedmi ráno do sedmi večer. Kdo chce u nás přezout, musí se objednat,“ řekla Vlaďka Svobodová z děčínského pneuservisu Storex. Dodala, že objednávkový systém zavedli také proto, aby zákazníci zbytečně nečekali. Ostatní pobočky firmy jsou na tom stejně. Lidé se musí objednat, přestože v servisu mají dvě rampy, na kterých mohou přezouvat.

„Stihneme jedno auto za necelou půlhodinu. Na nákladní vozy potřebujeme hodinu. Naši kluci makají, abychom uspokojili zájem. Ale řidiče můžeme většinou vzít ještě ten den, kdy se objedná, pokud stihne zavolat dopoledne,“ upozornila Svobodová.

V rumburském pneuservisu Drahovský si zájemci počkají na přezutí týden.

Na konci března byl na kopcích okolo Rumburku ještě sníh, oteplení přišlo před týdnem. A s ním nával objednávek.

Jan Drahovský je u rampy celý den: „Dělám sám na sebe, a tak můžu klidně říct, že pro práci nestíhám ani oběd. Máme plno. Když se stane něco mimořádného, tak samozřejmě zákazníka neodmítnu. Záleží na domluvě.“ Pousmál se ještě tomu, že díky dlouhé zimě měl v březnu paradoxně nejhorší tržby za posledních čtrnáct let.

Pracovník z českokamenického Autolandu neměl ani čas na rozhovor: „Nezlobte se, máme plno práce, je tu od rána jedno auto za druhým.“

Pořadníky mají také v Benešově nad Ploučnicí. Alena Herčíková z tamního Autoteamu Němec podotkla, že jsou na nával připravení: „ Lidé jsou už z minulých let naučení se na přezutí objednávat. Momentálně máme kolem dvaceti pěti objednávek denně. Zákazník si musí počkat pár dní, je toho hodně.“

Herčíková se také pochlubila tím, že jejich firma přezouvá i kamiony přímo v terénu. Při takzvaných eurovýjezdech se postarají třeba i o tiráky v Německu.

Také o tuto službu je teď mimořádný zájem.

Snahu řidičů, co nejrychleji změnit obutí aut, chápe mluvčí police Ladislav Cvik: „Používání zimních pneumatik v teplém počasí je nebezpečné. Snadno se zahřejí a ztrácí přilnavost. Ale povinné to není, policie kontroluje pouze hloubku dezénu pneumatiky.“