I přestože si mnozí děčínští řidiči na začátku roku zaplatí celoroční parkovací kartu, nemají kde parkovat. V celém centru Děčína je parkovné placené, přesto toto nařízení někteří šoféři nerespektují a zabírají parkovací místa bez povinné platby. Ti poctiví se pak rozčilují. „Na co si platím drahé parkovné, když tady neustále stojí někdo, kdo zaplaceno nemá, botičku kolikrát ani nedostane,“ rozčiloval se řidič Jiří na Husově náměstí v Děčíně. Parkuje tam denně, nedaleko totiž pracuje. „Jen málokdy se mi podaří zaparkovat, skoro denně musím několikrát objet blok domů, než najdu volné místo. Přitom moc dobře vím, že téměř polovina aut nemá parkovné zaplacené, nikdo to ale neřeší,“ pokračoval Jiří.

Mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík tvrdí, že počet neplatičů parkovného se za poslední dobu výrazně snížil a to díky pravidelným a častým kontrolám problémových lokalit. „Strážníci parkovné pravidelně kontrolují, ale není v našich silách ohlídat vše. Řidiči nám sami mohou zavolat, když na nějakém místě objeví auto bez zaplaceného parkovného,“ řekl Pavlík. Dodal, žechápe šoféry, kteří poctivě platí a nemají kde parkovat. Nicméně upozornil, že řidiči nemusí poznat, jestli řidič zaparkovaného vozidla nezaplatil pomocí sms, což si strážníci snadno sami ověří.

„Tak jako každoročně, jsem si zakoupil celoroční parkovací kartu do Tržní ulice, ale vadí mi, když v ulici stojí polovina aut, které nemají zaplacené parkovné. Já pak musím odjet jinam a platit parkovné přes parkovací automat či sms, protože nikde jinde než v Tržní mi karta neplatí,“ rozčiloval se další z řidičů Jan Vondrážka z Děčína. Na to reagoval Pavlík vysvětlením, že strážníci v těchto případech tolerují řidičům parkování v bezprostředně přiléhajících ulicích, k té na níž je karta zaplacena.

Takto poctivých řidičů je občas jak šafránu. Řidiči, kteří neplatí parkovné najdou na svém voze technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla nebo-li botičku. Její odstranění přijde nepoctivé řidiče draho. „Pokuta na místě může dosáhnout výše až jednoho tisíce korun. Jestliže řidič odmítne pokutu zaplatit, předají strážníci případ příslušnému orgánu děčínského magistrátu. Pokuta se může až několikanásobně zvýšit,“ vysvětlil mluvčí Pavlík.

Děčínští řidiči začali hodně využívat i placení přes sms zprávu. „Tento způsob platby využívá měsíčně asi tisícovka šoférů,“ podotkl Pavlík. A řidiči si ho pochvalují. „Raději si pošlu sms zprávu, protože věčně nemám drobné do parkovacího automatu. Je to jednoduší a nemůžu si to vynachválit,“ řekla s úsměvem obyvatelka Děčína Lenka Jíravová.

Parkování je zpoplatněno v centru města, na obou březích Labe, tedy v Děčíně I a Děčíně IV. Do Děčína IV. patří například ulice Prokopa Holého, Bezručova ulice nebo ulice Palackého. Do části Děčína I. například patří Masarykovo náměstí, Lázeňská ulice nebo ulice Radniční. Zbytek části Děčína zpoplatněné nejsou.

Autor: Veronika Bošková