Budete potřebovat snímek na řidičák? Už nebudete muset běhat do fotoateliéru. Od léta totiž fotografie na řidičský průkaz budou stejně jako na občanku pořizovat přímo úřady. Lidé navíc mohou zažádat o řidičák kdekoli, například šoféři z Varnsdorfu mohou podat žádost nově i v Děčíně.

Pořizovat fotografie na řidičáky přímo na místě budou úřady podle zákona od 1. července. Ten má urychlit odbavení řidičů čekajících na doklad. Dnes si totiž lidé na výrobu nového počkají i dvacet dní. S sebou navíc musí přinést fotografie, na což někteří z nich zapomenou, a tak se vyřizování dokladu komplikuje.

„S papírovou fotografií jsme skutečně už pozadu. Proto od poloviny roku podle schváleného zákona nebudou muset žadatelé o vystavení řidičského průkazu fotografii na úřad nosit. Buď se pořídí přímo na úřadu, jako například u občanských průkazů, nebo si ji úředníci stáhnou z jiných registrů,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Od stejného data nebudou muset lidé chodit ani na úřad v místě trvalého bydliště, jako tomu bylo doposud. O vystavení řidičského průkazu nově budou moci požádat na jakémkoliv příslušném úřadu v ČR. Možné bude požádat si i o mezinárodní řidičský průkaz, o výpis z evidenční karty řidiče či výpis z bodového hodnocení.

Na Děčínsku si lidé mohou nechat vystavit řidičský průkaz v Děčíně, Varnsdorfu i Rumburku. Města se na změnu připravují. Potřebné vybavení k pořízení fotografií radnicím dodá ministerstvo dopravy, o zbytek, například potřebné stavební úpravy, se ale musí města postarat sama. Ve Varnsdorfu to však podle mluvčího města Tomáše Seckého nebude problém.

„Žádné stavební úpravy nebudou potřeba. V současné době je prostor pro digitální pořízení fotografií připraven a bez výhrad ze strany ministerstva dopravy, které se tu bylo osobně podívat. Těsně před spuštěním dojde k instalaci potřebného vybavení a proškolení zaměstnanců,“ řekl mluvčí.

Na nový způsob vydávání průkazů se připravuje i rumburská radnice. „Od 1. května budeme nový systém testovat, a to sami na sobě. Ministerstvo bude tyto zkušební fotografie posílat do státní tiskárny cenin, aby tam zhodnotili, zda jsou fotografie kvalitativně v pořádku. Od 1. července pak pojedeme ostrý provoz,“ popsal mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Nově si lidé za žádost o řidičák mírně připlatí. Za jakoukoli změnu zaplatí správní poplatek 200 korun.