Od 1. listopadu platí pro motoristy povinnost používat na svém autě za nepříznivého počasí zimní obutí. Kromě toho je na Děčínsku několik úseků, kam bez zimních gum řidiči od začátku tohoto měsíce nesmí.

Pneuservisy mají proto
napilno, řidiči se často musí objednávat. Čekací doby se mohou protáhnout i na několik dní.

Jenže někteří řidiči, jak ukazují policejní statistiky, nechtějí za nové zimní gumy platit a pokud mají možnost, ukradnou je.

„Téměř každoročně se objevují případy náhlého zmizení zimních pneumatik z odstavených aut. Letos k němu došlo na Letné v Děčíně. Škoda se pohybuje na hranici šestnácti tisíc českých korun. Odložené sady zimních pneumatik zmizely bez zjevného násilí z odstaveného automobilu v Krásnostudenecké ulici," popsala případ z letošního 3. listopadu děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Zloději si navíc mají z čeho vybírat, většina motoristů bere přezutí letních za zimní gumy už jako samozřejmost. Podle pneuservisů také řidiči více upouštějí od toho, aby si pneumatiky měnili sami doma a více využívají služeb profesionálů.

Po půl roce jezdění kola přeci jenom potřebují vyvážit a důležitá je také kontrola stavu pláště. Pro bezpečnost je zase zásadní, aby kola byla utažená správným způsobem.

Zimní gumy by měly mít vzorek alespoň čtyři milimetry. Rezerva mít zimní obutí nepotřebuje.

Podle zákona musí být zimní pneu na autě v období od listopadu do března, pokud je na vozovce sníh nebo led, nebo
v úseku označeném značkou „Zimní výbava". Takových míst je na Děčínsku několik, mnohem více jich je ale například na sousedním Teplicku, a to kvůli horám.

„Jsem profesionální řidič, takže zákon nezákon, zimáky na auto i dodávku dávám. Jezdím do pneuservisu, a to hlavně z časových důvodů," uvedl Pavel Prokůpek.
Na Teplicku se s nimi set-káte při cestě z Hrobu na Moldavu, na Dlouhou louku, z Dubí na Cínovec, z Krupky na Komáří vížku. Za ignorování zákonných úprav hrozí bloková pokuta do 2 000 korun, ve správním řízení pak ve výši 
1 500 až 2 500 korun.

„Každý rok se však setkáváme s desítkami případů, při nichž nevhodné obutí hraje hlavní roli při vzniku a rozsahu škody způsobené v silničním provozu," uvedl ředitel Útvaru likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny Pavel Fišer.

Pojišťovna přitom vždy řeší, zda nehoda vznikla v souvislosti s technicky či typově nevyhovujícími pneumatikami.

Způsobí-li nehodu auto provozované na nevhodných pneumatikách, pak u havarijního pojištění může dojít ke krácení pojistného plnění.

U povinného ručení pak může pojišťovna vyplacené plnění vymáhat po viníkovi.

Kde jsou značky?
Značky Povinná zimní výbava najdete na Děčínsku na těchto úsecích: Jílové – Sněžník, Děčín – Sněžník, Verneřice – Mukařov, Česká Kamenice – Jiřetín, Jiřetín – Svor.

Co byste měli vědět, než vyjedetePokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem 
k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, musí být motorové vozidlo kategorie M nebo N osazené zimními pneumatikami.
U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kilogramů musí být tyto pneumatiky osazeny na všech kolech, kdy musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 milimetry.
U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kilogramů pak na všech kolech hnacích náprav s trvalým převodem hnací síly hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nesmí klesnout pod 6 milimetrů. Tato zákonná úprava neplatí pro užití náhradní pneumatiky v případě nouzového dojetí.
V případě, že řidič toto ustanovení nesplní, hrozí mu bloková pokuta do výše 2 000 korun. Řidiči by si měli uvědomit, že jde především o jejich vlastní bezpečnost a bezpečnost všech ostatních účastníků silničního provozu.