Kromě uzavírky silnice na Dobrnou totiž budou postupně neprůjezdné další dvě silnice z Benešova – na Českou Kamenici a na Českou Lípu. Benešovská radnice si přitom stěžuje na nedostatečnou komunikaci se zadavatelem staveb.

První uzavírka přejezdů začne již v sobotu, kdy budou na čtyři dny uzavřené dva přejezdy v Dolních Habarticích. Nebude tak možné projet 
z České Kamenice do Benešova. Objížďka povede přes Žandov.

„Mnohem horší situace ale nastane příští týden, kdy bude uprostřed města uzavřen přejezd ve směru na Českou Lípu.

Uzavírka tak rozdělí Benešov, přes uzavřený přejezd totiž nebudou moci projít ani pěší," říká benešovský starosta Filip Ušák.

Hrozilo tak, že se lidé z jedné části Benešova nedostanou například na nákupy nebo 
k lékařům. Radnici se ale podařilo vyjednat se stavební firmou, že u přejezdu vybuduje provizorní cestu, kterou nechá vysypat štěrkem a bude v noci osvětlená.

„Kromě toho se nám podařilo domluvit mimořádné zpřístupnění lávky přes Ploučnici přibližně 300 metrů proti proudu řeky," popisuje možné cesty pro pěší Ušák.

Naopak řidiči si v obou případech poměrně dost zajedou. Během uzavírky povede objížďka po místní komunikaci, na tu budou moci ale pouze lidé žijící v Habarticích a auta hasičů, záchranky a policie. Ta bude zároveň dohlížet na dodržování zákazu vjezdu.

V případě uzavírky přejezdu ve směru na Františkov nad Ploučnicí projedou pouze auta integrovaného záchranného systému, pro ty bude určena objížďka po cyklostezce.

„Chtěl bych poprosit občany, aby zákazy dodržovali
a nejezdili tudy," říká benešovský starosta.

Mnohem více než na benešovské ale dopadnou uzavírky na lidi žijící v okolních obcích. Ti totiž do Benešova, případně přes Benešov, dojíždějí do škol nebo do práce. A těm se situace výrazně zkomplikuje. Obzvláště těm, kteří jezdí až do Děčína.

„Když povezu děti do školy, tak zastavím u přejezdu a zbytek budou muset dojít pěšky. My máme navíc štěstí, že přes nás jezdí vlaky, to v takových Verneřicích nemají. Horší to ale bude se zásobováním," přibližuje možné řešení starosta Františkova nad Ploučnicí Libor Bzura.

Ten také navrhl, aby děti ze školy měly během uzavírky přejezdu do Františkova ředitelské volno.

V tomto týdnu jsou totiž podzimní prázdniny. Na to vedení školy přistoupilo a vyhlásilo na 26. a 27. října ředitelské volno.

„Problém byl především
v komunikaci s investorem a stavební firmou. O uzavírce přejezdu na Františkov jsme se dozvěděli až tento týden ve středu," říká naštvaně benešovský starosta Ušák.

Uzavírka silnice na Dolní Habartice začne v sobotu a skončí 22. října v 6 hodin ráno. Jen 
o hodinu později začne uzavírka přejezdu ve směru na Františkov nad Ploučnicí 
a Českou Lípu, ta skončí 27. října.