Lidé, kteří chtějí přihlásit své auto do centrálního registru vozidel, by si měli pospíšit. Na začátku července bude totiž tento registr týden mimo provoz.

Všechna tři místa na Děčínsku, kde je možné provést zápis do registru, budou přijímat žádosti naposledy v pátek 29. června. Smůlu budou mít ale lidé po celé zemi.

„V době od 2. do 4. července bude probíhat celostátní převod databáze registru vozidel na nový systém. Z toho důvodu nebude možné zpracovávat žádosti o registraci vozidla ani provádět žádné změny v registru. Je zrušena také možnost objednávek na tuto agendu přes internet, a to na dobu od 2. do 11. července," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Stejná situace bude také na dalších dvou pověřených obecních úřadech. Tedy v Rumburku a ve Varnsdorfu.

Kromě těchto tří dnů bude uzavřeno i ve čtvrtek 5. a v pátek 6. července. Na oba tyto dny totiž připadají státní svátky. Právě toho se snažilo ministerstvo dopravy využít, aby byl dopad pro klienty registrů co nejmenší.

„Moc radost z toho nemám, živím se nákupem a prodejem aut, ale co se dá dělat? Snad to bude opravdu trvat jen týden a nezkolabuje jim pak celý systém," říká Karel Jánský z Rumburku.

Odstávku si vynutila modernizace centrálních registrů, během které bude zajištěno jejich propojení Informačním systémem základních registrů. Během přepojování bude nutné přesunout značné množství poměrně citlivých dat.

Nový registr by mělo podle svého vyjádření ministerstvo dopravy zprovoznit v pondělí 9. července ráno.

„Ministerstvo dopravy průběžně komunikuje se zástupci obcí s rozšířenou působností a informuje je o aktuálním stavu vývoje centrálního registru vozidel, požadavcích v oblasti hardwarového a softwarového vybavení, přesunu a čištění stávajících dat a poskytuje konkrétní návod pro zajištění přechodu na nový centrální registr vozidel a pro zajištění jeho provozu po stránce zabezpečení a dalších otázek IT,"uvedl k tomu náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

Centrální registr vozidel
V současné době je v evidenci Centrálního registru vozidel přibližně 7,5 milionů vozidel nejrůznějších kategorií. Od malých motorek až po obří nákladní automobily.
Kromě klasického členění například na osobní nebo nákladní auta je možné v registru dohledat například, kolik vozů od určitého typu v České republice jezdí. Celkem je v evidenci více než 31 tisíc typů, z toho téměř 15 tisíc typů má pouze jeden exemplář jezdící v ČR.