Ve středu to řekl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Kraj peníze na zvýšení mezd řidičů nařízené vládou má. S dopravci chce podepsat dodatky k současným smlouvám. Teď po firmách chce podrobný výpočet, o kolik přesně vzroste částka za ujetý kilometr.

„Kvitujeme, že jsou nějaké posuny v jednání o našich platech, ale rušit stávkovou pohotovost nebudeme. Počkáme do výplaty za leden a pak se uvidí," řekl Kuchynka.

Podle Svazu dopravy se průměrné mzdy šoférů linkových autobusů loni pohybovaly v rozmezí 22 000 až 23 000 korun hrubého. Teď by měly vzrůst zhruba o 7 800 korun. Od začátku letošního roku vláda zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 korun nebo jim byl nově zaveden příplatek 6,60 korun za hodinu za práci v náročném prostředí.

„Jakým způsobem se bude platit příplatek za práci v náročném prostředí, doposud nevíme," řekl Kuchynka.

Autobusy čtyř dopravců v Ústeckém kraji převezou denně 55 000 cestujících. Tři společnosti se shodly, že jsou schopné pokrýt růst nákladů na mzdy zhruba měsíc. Dopravci nyní mají předat Ústeckému kraji přesné údaje, o kolik by měla vzrůst cena za ujetý kilometr, aby tak firmy pokryly zvýšení platů řidičů.

Ústecký kraj odhaduje, že na zvýšení mezd řidičů bude potřebovat 75 milionů korun. Návrh úprav platných smluv s dopravci si chce nechat samospráva posoudit od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová při setkání s dopravci a odboráři uvedla, že za současnou situaci mohou špatné smlouvy s dopravci, v nichž roli hrála pouze nejnižší soutěžená cena.

Řešením situace je podle ní úprava současných smluv nebo vypsání nového výběrového řízení.