Nemáte jízdenku? Jedete na půjčenou časovou jízdenku? Tak přesně na vás má políčeno děčínský dopravní podnik. Začal si totiž půjčovat z Ústí nad Labem revizory, kteří provádějí namátkové kontroly.

Zhruba před měsícem se v autobusech děčínské městské autobusové dopravy objevily varovné cedulky oznamující možnost kontroly jízdenek. A tak to, co cestující v autobusech v Děčíně mnoho let neznali, se v těchto dnech stalo realitou. Do autobusů nastupují revizoři a kontrolují jízdenky.

„Největší problémy máme s časovými jízdenkami, které si často lidé půjčují. Řidič nemá šanci poznat, zda si manželka nepůjčila průkazku od svého manžela,“ vysvětluje dopravní náměstek Jiří Kasl s tím, že se často stává, že se děti snaží vyrazit na časovou jízdenku svých rodičů, případně opačně.

„V takovém případě šanci na odhalení máme. Řidič totiž vidí na pokladně, o jaký doklad se jedná. Zda o dětský, nebo pro dospělé,“ dodal.
Klasické revizory zrušil dopravní podnik před několika lety, kdy zavedl jako jeden z prvních v republice nástup předními dveřmi. Tím se mu podařilo vytěsnit většinu černých pasažérů a kontrolám se výjimečně věnovali kromě řidičů také kontroloři.

To se teď mění. Dopravní podnik si sice nepořídil vlastní skupinu revizorů, ale půjčuje si je od sousedního Ústí nad Labem.

„Určitě se nám to vyplatí. A to nejen finančně. Chceme působit spíše preventivně, než represivně. Aby si lidé opět uvědomili, že jsou kontroly podle přepravního řádu možné a musí tak s nimi kdykoliv počítat,“ pokračuje Jiří Kasl s tím, že již dříve se kontrolovalo na příměstských linkách. Tam cestující ale pro změnu většinou nedodržovali pásma, do kterých si jízdenku zakoupili.

O pomoc při kontrolách v autobusech požádal dopravní podnik děčínskou městskou policii, jejíž strážníci doprovázejí revizory při kontrolách.
„Je nutné počítat s tím, že se kontroly nemusí všem cestujícím líbit. Především těm bez platné jízdenky,“ vysvětluje mluvčí městské policie Tomáš Pavlík.

Lidé v Děčíně si navíc podle Pavlíka na častější kontroly v autobusech odvykli.

„Každopádně jsme s revizory jeli jen pro jistotu, abychom byli připraveni okamžitě pomoci, pokud by se někdo nechtěl kontrole podrobit nebo dělal problémy,“ doplnil.

Kontroly v městské autobusové dopravě nemají být každodenní. Podle vyjádření děčínského dopravního podniku se budou provádět namátkově a nárazově podle potřeby.

„Nebude to denně, ale lidé s revizory prostě musí počítat,“ uzavřel dopravní náměstek Jiří Kasl.