Stavební firma byla v souvislosti s revitalizací loni v létě obviněna z podvodu. Podle policie firma nepostupovala v souladu se stavebním projektem, který přikazoval určitou mocnost a skladbu podkladních vrstev pod chodníky a silnicí na ulici Prokopa Holého. „Dohodli jsme se na uzavření dohody o vině a trestu. Její součástí je peněžitý trest a trest zveřejnění rozsudku,“ uvedl okresní státní zástupce Lukáš Otipka. Na uzavření dohody o vině a trestu jako první upozornila Česká televize. Aby dohoda byla platná, musí ji schválit soud. Jednat o tom bude na začátku února.

Zároveň se Strabagem byl obviněn také jeden jeho manažer. V jeho případě nedávno skončilo vyšetřování a policie postoupila spis na státní zastupitelství. To nyní musí rozhodnout o dalším postupu. Tedy zda podá obžalobu, vrátí spis k došetření, či rozhodne o zastavení stíhání.

Deník požádal o vyjádření také společnost Strabag. Té by v případě odsouzení mohl kromě pokuty hrozit také zákaz účasti na veřejných zakázkách, které tvoří velmi významnou část jejího obratu. „Výsledek nechceme předjímat. Do rozhodnutí soudu tak nebudeme celou věc komentovat,“ uvedla mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Vyfrézovaná Tržní ulice v děčínských Podmoklech v roce 2020.
Kauza Podmokly: Policie obvinila kvůli revitalizaci i stavební firmu Strabag

Revitalizace Podmokel začala na jaře 2018 a mělo se postupovat podle návrhu, který vzešel z otevřené architektonické soutěže. Jak se ale během první etapy zahrnující ulici Prokopa Holého a Husovo náměstí zjistilo, stavba neprobíhala v souladu s projektovou dokumentací. Chybná byla například velikost dlažebních kostek. Jako nejzávažnější pochybení se ale ukázaly chybějící vrstvy podloží pod chodníky i silnicemi.

Na problémy upozornili tehdejší opoziční zastupitelé Tomáš Brčák (ODS) a Petr Zdobinský (Piráti). Po změně vedení Děčína se problematikou začaly zabývat také výbory zastupitelstva. Později se přidal dnes již bývalý pirátský zastupitel a tehdejší předseda kontrolního výboru Jan Šmíd. „Od začátku mi přišlo jako absurdní, že by lidé, kteří z toho neměli jakýkoliv profit, měli být jedinými, kdo skončí před soudem,“ řekl Šmíd, který následně podal ve spolupráci s advokátní kanceláří města trestní oznámení na Strabag.

Kauzou revitalizace Podmokel se v jiné větvi již soud zabývá. Před okresním soudem v Děčíně stanula trojice lidí, kteří se podle obžaloby měli údajných machinací dopouštět nebo je svou nečinností umožnit. Stavbyvedoucího viní žalobce z podvodu, dva stavební dozory pak z porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Tato část kauzy prozatím nedospěla ani k prvoinstančnímu rozhodnutí. Zatím poslední jednání se mělo konat v závěru loňského roku, soud jej ale odročil.