Až pět měsíců musí počítat lidé žijící v Horním Jílovém s tím, že se nedostanou autem snadno domů. V Javorské ulici totiž začne druhá etapa rekonstrukce vodovodu.

Druhá etapa začne v březnu

První větší problémy si prožili obyvatelé Horního Jílového již během loňského roku, kdy proběhla první etapa rekonstrukce vodovodu v Javorské ulici. Letos bude Severočeská vodárenská společnost s opravami pokračovat, ty největší práce by měly být hotové do konce července.

Uzavírka Javorské ulice bude rozdělena do několika částí. Ta první začne již v neděli 1. března a potrvá dva týdny.

„V tomto termínu bude úplná uzavírka v místě viaduktu od 8 do 17 hodin od úterý do soboty," říká vedoucí jílovského odboru místního hospodářství Helena Javůrková.

Mimo tuto dobu bude možné projet do Horního Jílového bez omezení, projedou i nákladní auta.

Od poloviny března až do konce května se dělníci posunou výše směrem k Hornímu Jílovému. V tuto dobu bude zajištěna objízdná trasa bočními ulicemi. Ta je ale vhodná jen pro osobáky nebo dodávky.

Následovat bude týdenní úplná uzavírka křižovatky ulic Javorská a Kubelíkova. Ta nebude průjezdná od úterý do soboty od 8 do 17 hodin.

K dispozici bude provizorní most

Poslední část druhé etapy bude trvat téměř celé dva měsíce, od 8. června do konce července.

„Průjezd Javorskou ulicí bude uzavřen a bude nutné využít objízdné trasy přes provizorní most," vysvětluje Javůrková. Objízdná trasa povede ulicemi Za Drahou, V Zeleni a Kubelíkova.

Po celou dobu rekonstrukce se ale lidé nemusí bát, že by k nim v případě nouze nedorazila sanitka nebo hasiči.

Hasiči a sanity 
vždy projedou

„Je domluveno, že v případě nouze stavební firma nechá v řádu několika minut výkop zasypat tak, aby vozidla integrovaného záchranného systému mohla projet," vysvětluje starosta Jílového Miroslav Kalvas, který sám v Horním Jílovém bydlí.

Zasypávat budou dělníci výkop také v době, kdy v něm nebudou pracovat.

„Kompletně by celá rekonstrukce měla být hotova do konce srpna, tedy včetně různých dodělků. Ty by ale již neměly výrazně komplikovat dopravu. Je cílem investora, aby bylo dílo hotové co nejdříve, protože si uvědomujeme, že se jedná o omezení komfortu obyvatel a dopravy," říká mluvčí SVS Jiří Hladík.

Rekonstrukce vodovodu se dotkne také svozu odpadků z této části Jílového. V jakém režimu bude svoz probíhat, teprve musí jílovská radnice dohodnout se svozovou firmou.

Pro Severočeskou vodárenskou společnost to není jediná větší letošní investice na Děčínsku. Velkou rekonstrukcí prochází také kanalizace a vodovod na Kamenické ulici v Děčíně. Také ta by měla být hotova v průběhu letošního roku.