Od letošního února začal poprvé Ústecký kraj ve svých pěti odštěpných závodech proplácet za pacienty krajských zařízení regulační poplatky na základě jimi podepsaného veřejného příslibu. Za tu dobu navštívilo ambulance nebo bylo hospitalizováno v Krajské zdravotní a.s. téměř tři sta tisíc lidí. Veřejného příslibu využilo 114 289 pacientů. Regulační poplatky zaplacené krajem za pacienty tak vyšly na téměř devatenáct milionů korun. „Nejvíce kraj zaplatil za hospitalizaci lidí v nemocnicích, denně je to 60 korun,“ připomněl Zbyněk Šebesta z tiskového oddělení Krajského úřadu Ústeckého kraje.

V Nemocnici Děčín, která je jednou z nemocnic Krajské zdravotní a.s., využilo zdravotních služeb celkem přes sedmnáct tisíc pacientů a kraj za ně uhradil téměř dva miliony korun. Vyúčtování regulačních poplatků za červenec bude k dispozici až za několik dní.

Poplatky jsou nemorální

Petr Benda, předseda Krajské zdravotní a.s. a šéf ČSSD v Ústeckém kraji, která proplácení poplatků zavedla, řekl , že to za zbytečný luxus ani v době krize, nepovažuje. „Já osobně vidím poplatky ve zdravotnictví jako nemorální a jsem rád, že lidem nabízíme možnost, že je platit nemusí,“ uvedl Benda.

Jiného názoru jsou někteří lékárníci na Děčínsku. Například Hana Koštejnová z rumburské lékárny U Sovy s takovou praxí nesouhlasí.

„Lidi by si měli na své zdraví připlácet,“ je přesvědčená magistra a dodala, že třicetikoruna snad nikoho nepoloží.

Ludmila Freibergová z Lékárny U Slunce v Děčíně říká, že zavedením veřejného příslibu je její obrat v lékárnách o třetinu nižší.

„Já k tomu neříkám už vůbec nic, je to zbytečné. Můj hospodářský výsledek mluví za všechno.“

Varnsdorfský lékárník Jindřich Šmíd nechtěl novou praxi nejdříve komentovat. Pak přeci jen dodal: „Hejtmani dali svým voličům slib, že poplatky nebudou vyžadovat nikde, nakonec si to udělali po svém a jak chtěli. Důsledkem je šílený zmatek v hlavách lidí a nedůvěra v právní stát. Ani já v něj už nevěřím.“

Kraji chybí peníze

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová je přesvědčená, že v Ústeckém kraji udělali dobře. „Zvolili jsme vhodnou praxi placení za pacienty. V porovnání s některými jimi kraji je ten náš jednodušší a pro lidi přijatelný. Nemusí opravdu nic platit, pokud veřejného příslibu využijí,“ konstatovala politička. Dodala, že v únoru, kdy kraj s tímto systémem začal, zaplatil 2,3 milionu korun, v březnu to už bylo 4,4 a v posledních třech měsících se tato částka stabilizovala na sumě kolem 3,9 milionů. „Společnou snahou hejtmanů je dosáhnout jediného – konečného a definitivního zrušení všech poplatků. Čekáme na podzimní volby,“ řekla.

Kraj přitom nemá peněz nazbyt. Pro letošní rok mu v pokladně chybí 672 milionů. V jeho rozpočtu se začalo výrazně škrtat. Šetřit se má všude. Přesto Benda, který je také členem rady kraje, proplácení poplatků obhajuje a navrhovat jejich zrušení nehodlá. Ředitelé mimokrajských nemocnic však poukazují na nerovné postavení mezi subjekty, poskytující stejnou péči. Postup Krajské zdravotní se nelíbil Všeobecné zdravotní pojišťovně, která dala společnosti v dubnu pokutu 50 tisíc korun za to, že ve svých zařízeních nevybírá od pacientů poplatky, ačkoliv jí to ukládá zákon. Krajská zdravotní se proti tomu odvolala, případ se stále řeší.

NAĎA KOCÁBKOVÁ