Vlaky od velkého polského výrobce RJ v Ústeckém kraji již provozuje, jezdí například po pravém břehu Labe mezi Děčínem a Ústím nad Labem. Nabízí je také samosprávám do tendrů. Stejně tak tomu bylo i v Ústeckém kraji, což na konci listopadu firma Deníku potvrdila s tím, že má koupi vlaků zasmluvněnou.

Nyní ale přišel zásadní obrat. Podle Hospodářských novin, které na změnu upozornily, jsou hlavním důvodem výrobní kapacity Pesy. Ta dodává vlaky například Českým drahám, kde má již více než rok zpoždění. „Společnost uzavřela smlouvu se Škoda Group na dodávku celkem 23 nových jednotek v hodnotě 3,5 miliardy korun, které budou nasazeny na hlavní elektrifikované tratě v Ústeckém kraji od konce roku 2026,“ uvedla mluvčí RJ Alexandra Janoušek Kostřicová.

Kozí dráha mezi Telnicí a Krupkou. Únor 2023
Centrální komise opravu Kozí dráhy do Krupky neschválila, začne se s ní i tak

Nové nízkopodlažní jednotky, které jsou navrženy pro provoz na příměstských a regionálních tratích, budou schopné dosáhnout rychlosti až 160 km/h. Objednáno bylo 15 dvouvozových a 8 třívozových jednotek. Dvouvozová jednotka bude dlouhá 53 metrů se 142 místy k sezení a třívozová s délkou 80 metrů nabídne 228 míst k sezení. Součástí bude oddíl první třídy.

„Dvouvozové a třívozové jednotky poskytnou výjimečný komfort, včetně plně klimatizovaného interiéru vlaku, wi-fi, zásuvek s napětím 230 V, USB zásuvek, bezbariérových vstupů a interiéru, ergonomických sedadel, prostorné plochy pro uložení jízdních kol a kočárků,“ popsala vlaky mluvčí RegioJetu. V každém vlaku je prostorná toaleta pro cestující s omezenou schopností pohybu a v třívozové jednotce také jedno standardní WC. Vlaky dále obsahují uživatelsky přívětivý informační systém nebo dvoukřídlé vstupní dveře s šířkou 1 500 mm.

Kde bude RegioJet od prosince 2026 jezdit?
• U1 Děčín – Ústí nad Labem – Most – Kadaň
• U2 Chomutov – Karlovy Vary
• U3 (Děčín -) Ústí nad Labem – Litvínov
• U32 Ústí nad Labem – Lysá nad Labem
• U51 Ústí nad Labem – Klášterec nad Ohří
• U54 (Děčín -) Ústí nad Labem – Roudnice nad Labem (- Hněvice)