Nejnavštěvovanější zámek v Ústeckém kraji bude mít nového ředitele nebo ředitelku. Tu nynější, Ivetu Krupičkovou, totiž radní tento týden odvolali. Mají prý jinou představu o vedení této příspěvkové organizace.

Iveta Krupičková stála v čele děčínského zámku dvanáct let. „Je za ní vidět spousta dobře odvedené práce, které si velice vážím, nicméně současné vedení města má zcela jinou představu o řízení této příspěvkové organizace a fungování děčínského zámku, jednoho z našich nejvýznamnějších turistických cílů,“ vysvětlil důvod odvolání primátor Děčína Jaroslav Hrouda.

Historické májové trhy na děčínském zámku.
TIP NA VÍKEND: Historický trh májový navštíví drak

Za odvoláním Krupičkové, které nebylo jednohlasné, měly být také určité výhrady k vedení této příspěvkové organizace. O možné změně ve vedení zámku se diskutovalo delší dobu. „Většina radních se shodla na tom, že zámek vzkvétá, ale že by na tom mohl být o trochu lépe ve smyslu ekonomické rovnováhy,“ poznamenal děčínský radní Ondřej Smíšek. Výtky měly směřovat také k technicko-manažerskému vedení.

PŘÍLIŠ MÁLO ČASU?

Zároveň s odvoláním současné ředitelky zámku radní vyhlásili výběrové řízení na nového ředitele, který by měl nastoupit s prvním prázdninovým dnem. „Do výběrového řízení se přihlásím, ráda bych pokračovala v započaté práci,“ prozradila Iveta Krupičková.

Na přihlášení do výběrového řízení mají zájemci pouhé dva týdny, poslední přihlášky přijme radnice 29. května. Právě velmi krátký termín pro přihlášky vyvolal v Děčíně značnou nevoli.

Podivné se to zdá kromě desítek diskutujících na sociálních sítích také opoziční Volbě pro Děčín, která měla do minulého volebního období zámek ve své gesci. Podle prohlášení, které zveřejnila na svých internetových stránkách, je správné místa ředitelů v důležitých institucích pravidelně soutěžit.

Mokřady. Ilustrační fotografie.
Lesníci na Děčínsku se připravují na sucho, v kraji pomůžou tůně i nádrže

„Stala se snad nějaká katastrofa, že musíme měnit vedení zámku prakticky ze dne na den a navíc na prahu nové turistické sezony? Není snad už někdo tak říkajíc předvybraný, takže není potřeba čekat na další možné zájemce?“ ptá se Volba pro Děčín s tím, že termíny jsou podezřele urgentní. Například Národní památkový ústav, který hledá pro své generální ředitelství řadového referenta majetkové správy, nechal výběrové řízení otevřené měsíc. Jen o týden méně pak měli zájemci o práci kurátora sbírek na zámku ve Veltrusech.

Problematický je podle mnohých také termín nástupu. Nového ředitele by měla rada města vybrat v průběhu června. To by ale mohlo být pro člověka, který pracuje u jiného zaměstnavatele, vzhledem k výpovědní lhůtě problematické.

Uchazeč o místo ředitele zámku musí mít vysokoškolské vzdělání, musí aktivně mluvit anglicky nebo německy nebo mít alespoň pětileté zkušenosti z manažerské nebo vedoucí pozice. Jednotlivé zájemce posoudí komise, konečné jmenování je pak na radě města.

Zámek Děčín.
Město uzavřelo gloriet u zámku. Jeho oprava vyjde na více než 20 milionů