Ředitelé škol na Děčínsku jsou přinejmenším udiveni. V červenci by stejně jako stovky dalších v republice a stejně jako politici měli zveřejnit své majetkové poměry. Některým to vzhledem k výši platu připadá dokonce trapné.

. „Ředitel školy přece není žádný politik, jediné, o čem rozhoduje je to, zda přijme na svou školu žáka a že by za to bral úplatky, to je skutečně trapné,“ řekl ředitel Základní školy Na stráni v Děčíně Vít Průša. Učitelé by se právě kvůli přijímání žáků do svých škol, mohli dostat do střetu zájmů. Přijímání žáků je správní řízení.

Průša uvedl, že ač funkcí ředitel, cítí se spíš jako obyčejný kantor. Nikdy mu žádný rodič úplatek nenabízel.

„Předpokládám, že většina ředitelů je na tom stejně. Žádný neoplývá bohatstvím a to může vyvolat i negativní reakce u rodičů i žáků. Mohou na nás pohlížet jako na někoho méněcenného, bohužel takový je obraz naší společnosti,“ poznamenal Průša. Nicméně pokud bude muset své majetky přiznat, problém mu to dělat nebude.

Obdobně reagoval i ředitel Miroslav Marek ze Speciální školy Gabriely Plechové v Dolní Poustevně.

„Do školství přece nejdou ani takové peníze, aby si ředitel nakradl a postavil si z toho vilu, nebo koupil drahé auto. Navíc každá škola je pod drobnohledem kontrolních orgánů ať už obce nebo kraje,“ řekl Marek.

S tím souhlasí i ředitelka speciální školy ve Šluknově Monika Kadlecová. „Rozhodně nemám co tajit, ale přiznat své majetkové poměry mě teda rozhořčilo, myslím, že jsou jiní, kteří by tak měli udělat,“ zlobila se. I ona si víc než funkcionář připadá jako obyčejný kantor.

O majetkových poměrech ředitelů škol si lidé budou moci přečíst na internetových stránkách ministerstva školství. Alespoň to uvedl teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera. Ten za kantory stojí.

„Je to naprostá blbost. Na finančním úřadě přece mají přehled o příjmech ředitelů škol,“ rozčiloval se Kubera. Poznamenal, že pokud se na něj některý s ředitelů obrátí, je ochoten podat ústavní stížnost. Zatím to neudělá, protože prý záležitost musí projít vývojem a není uzavřená. Zachránit ředitele škol od majetkových přiznání by totiž mohl ještě prezident, na jehož podpis zákon čeká. „Pokud by ho poslanci přehlasovali, pak budeme jednat,“ dodal Kubera. Podle něj se už objevují soukromé firmy, které chtějí na zákonu o střetu zájmů vydělat. „Nabízejí už software pro zpracování přiznání,“ vysvětlil Kubera.