O návrhu Bendy na odvolání ředitelů rozhodlo představenstvo Krajské zdravotní v úterý. „Byl jsem nespokojený s výsledky hospodaření nemocnic. Nelíbil se mi ani vztah některých ředitelů s lékaři, sestrami i pacienty,“ řekl Deníku Benda.

V jaké ztrátě jednotlivé nemocnice jsou, Krajská zdravotní neupřesnila. Její mluvčí Jiří Vondra uvedl, že představenstvo ještě neschválilo zprávu o hospodaření společnosti. „Z průběžné zprávy ale ztráta vyplývá,“ podotkl Vondra.

Ředitelé byli odvoláni k 31. květnu. Rozhodnutí představenstva nechtěli ve čtvrtek příliš komentovat. „K dnešnímu dni vám k tomu nic neřeknu,“ zareagoval ředitel nemocnice v Chomutově Petr Hossner na dotaz redaktora Deníku, když se ho ptal na podrobnosti jeho odvolání.

Zatímco ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller uvedl, že bude zvažovat, jestli se přihlásí do nového výběrového řízení, které Krajská zdravotní vypíše 2. března. „Je to pro mě čerstvá informace, o odvolání jsem se dozvěděl ve středu,“ dodal Müller.

Mezi odvolanými je i ředitel děčínské nemocnice Václav Čečák. Ten je ve funkci teprve od začátku letošního ledna. Také on se chce do nového výběrového řízení přihlásit. Benda řekl, že pokud v něm odvolaní ředitelé uspějí, tak nic nebrání tomu, aby byli znovu jmenováni.

Náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) podotkl, že radní kraje jsou o kroku představenstva informováni. Podle něj Ústecký kraj zaregistroval v poslední době zvýšený počet stížností na práci ředitelů, zejména v Teplicích a Chomutově. Média před časem informovala, že například ředitel teplické nemocnice Karel Prokop se údajně převléká za pacienta do pyžama, chodí po chodbách a kontroluje sestry.

Podle krajského zastupitele Stanislava Rybáka (KSČM) mělo být spíše odvoláno vedení Krajské zdravotní. „Plošné odvolání ředitelů považuji za nesmysl. Některé nemocnice mají trvalou ztrátu, ale například teplická žádné velké problémy neměla,“ dodal Rybák. Benda však nevyloučil, že se personální změny dotknout také nejužšího managementu společnosti, který sociální demokracie před loňskými volbami do krajského zastupitelstva kritizovala.

Po Středočeském kraji je Ústecký druhým regionem, kde byli odvoláni ředitelé všech krajských nemocnic. Nový hejtman David Rath (ČSSD) je ve středních Čechách odvolal jen několik hodin po svém zvolení. Představenstva pak odebrala kompetence dosavadním ředitelům a řízením pověřila jejich nástupce. Zatímco v Plzeňském kraji před časem odvolalo nové sociálnědemokra­tické vedení všech dvanáct ředitelů krajských zařízení sociální péče.

Pod Krajskou zdravotní jsou sloučeny nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. V regionu poskytuje společnost zhruba 70 procent lékařské péče. Zaměstnává v současné době 6236 lidí, z toho je 838 lékařů a 2683 zdravotních sester.