Podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (VV) by příslušnou normu mělo ministerstvo vnitra kabinetu předložit v nejbližší době ve dvou podobách, které by se lišily náročností dopadů na státní rozpočet. Přesto podle ní registr nejspíš nezačne fungovat od počátku příštího roku, ale až později.
Za vznik registru,

podle kterého by bylo možné zjistit, kdo přestupky opakovaně v různých městech páchá, se v minulých dnech přimlouval i premiér Petr Nečas (ODS). Připustil také, že za určitých okolností by pak opakovaný přestupek měl být hodnocen jako trestný čin.


Vláda podobná opatření zvažuje v reakci na události ve městech severních Čech, kde na konci prázdnin eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy. Ve městech se konají demonstrace, vláda do oblasti poslala policejní posily, premiér tam pojede příští týden. Místní samosprávy volají po rychlém přijetí některých legislativních úprav, které by jim pomohly situaci zvládnout, vznik přestupkového registru je mezi nimi.
"Pokud by to mohlo přispět k řešení této situace, tak podle mne zrovna tento zákon by do té kategorie rychle přijímaných mohl patřit," poznamenala Němcová.


Někteří politici ODS se přitom dříve obávali možné zneužitelnosti podobného registru. "Je na místě, aby stát kontroloval ty, kterým poskytuje nějakou podporu, nějaké dávky," uvedla dnes Němcová, která je také místopředsedkyní občanských demokratů.


České právo zná také možnost přijímat zákony v režimu legislativní nouze, podle předsedkyně sněmovny by však vhodnost podobného postupu v případě zákona o centrálním registru přestupků museli posoudit právní experti. "Stav legislativní nouze je nouzový, pro mimořádné nečekané situace, které souvisí s ohrožením státu, které souvisí s ohrožením státu, mimořádnými riziky ekonomickými," vypočítala politička.
Vicepremiérka Peake podotkla, že poté, co se v červenci stala místopředsedkyní vlády, dostala jako jeden z prvních materiálů na stůl návrh ministerstva vnitra, aby kabinet od záměru zřídit centrální registr přestupků upustil, neboť je to prý drahý a zbytečný nápad.


"Tomu jsem zabránila," uvedla s tím, že ministr vnitra Jiří Kubice a jeho odborníci nyní připravují variantní návrhy zákona, který by centrální registr přestupků zřídil. Kolik bude jeho vznik stát, ale Peake nevěděla, i tato data prý bude mít k dispozici právě ministerstvo vnitra.
Podle vicepremiérky by se problematikou severočeského Šluknovska a dalších podobných oblastí měla opakovaně zabývat i Bezpečnostní rada státu. Rozhodně totiž podle ní není špatnou platformou pro diskusi o podobných otázkách.