Když se narodili, právě se otvírala ústecká zoologická zahrada, pamatují si prvního prezidenta a ví, co je to válka. Není jich mnoho a několik se jich na Děčínsku žije. O kom je řeč? O stoletých a víceletých lidech.

„Na celý Děčín tu máme pouze jednu paní, je jí sto, ale ještě letos oslaví své stoprvní narozeniny. Když ale nahlížím do evidence, tak lidí těsně pod stovkou tu máme velmi mnoho,“ uvedla vedoucí oddělení správních agend a matriky z děčínského magistrátu. V Domě s pečovatelskou službou v Krásnostudenecké ulici číslo 104 je nejstarší obyvatelkou babička, které je osmadevadesát let. „Na sté narozeniny se paní Michalcová už moc těší. Je to čiperná paní, je aktivní a dokonce se nebojí vyrazit sama do města,“ popsala vedoucí úseku Hana Zahradníková.

V dalším městě okresu v Benešově nad Ploučnicí stoletého nepamatují už deset let. „Zhruba před touto dobou zde umřela paní, která se dožila sto jedna let. Současné nejstarší obyvatelce je 95 let, nejstarší pán je pak o tři roky mladší,“ vypočítala matrikářka z benešovské radnice Marie Tojmarová. Stejně jako v Děčíně, ani ve městě nad Ploučnicí nezapomínají přát občanům při kulatých výročích. „S malým dárkovým balíčkem a přáním chodíme přát vždy v prvním týdnu měsíce všem, kdo slaví 70., 75., 80., 85. a 90. narozeniny. Od devadesátky pak chodíme každý rok. Ještě nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to někomu vadilo. Všichni mají radost, že jsme si na něj vzpomněli,“ doplnila Tojmarová.

Jen o 11,5 kilometru dále – v České Kamenici – žijí v takto požehnaném věku hned dva občané. „Je to tak. Jeden pán už letos oslavil 101. narozeniny. Další jubileum připadá na červen. To se budou slavit již stotřetí narozeniny. Oslavencem je taktéž muž,“ řekla českokamenická matrikářka Petra Dolečková. V České Kamenici nejspíš znají recept na dlouhý život. Ještě vloni zde ve zdejším domově důchodců žila paní, která se dožila požehnaných 106 let. „Na babičku Adamcovou vzpomínáme rádi. Bydlela tu od roku 1987. Byla to čiperná paní, která se ještě ve svých sto dvou letech vypravila na výlet do Prahy. Pocházela totiž z pražského Žižkova a chtěla se tam ještě podívat. Potom už jí začaly síly ubývat,“ zavzpomínala sociální pracovnice z domova důchodců Jana Müllerová.

Ve Varnsdorfu ani v Rumburku v současné době žádný stoletý člověk nežije. „Nejstaršímu rumburskému obyvateli je 77 let, nepamatuji si, že bych se za tu dobu, co jsem na úřadě s tak vysokým věkem setkala,“ řekla Dagmar Kopecká z evidence obyvatel rumburského městského úřadu.

Ani v dalším městě Šluknovského výběžku nemají v evidenci žádného stoletého občana. Potvrdila to Rosvita Hlavsová z evidence obyvatel šluknovského městského úřadu. „Nejstarší paní oslaví v říjnu osmadevadesáté narozeniny. Žije v domově důchodců. Stoletého člověka si za tu dobu, co pracuji na úřadě, nepamatuji. Jsem tu již jedenáct let,“ uzavřela.

Obecně se dá říci, že i pro oblast Děčínska platí to, že vyššího průměrného věku se dožívají ženy.

Infografika