A co zájemci o bydlení? Měli by se vydat cestou pronájmu, nebo spíše vlastního bytu či domu? „Je to velmi individuální. Když bude hledat bydlení mladý pár, který spolu teprve zkouší žít a hledá nějaký startovací byt, doporučil bych pronájem. Na druhou stranu to, co budou platit za pronájem, by mohli splácet ve formě úvěru bance za svůj vlastní byt. Hraje tu roli více faktorů: zda klient dosáhne na úvěr, v jaké fázi svého života hledá bydlení či v jaké je finanční situaci,“ vysvětluje.

Mobilní telefon - Ilustrační foto
Děčínsko postihl masivní výpadek mobilního signálu. Bez spojení jsou tisíce lidí

Bydlení je základní potřebou každého člověka. „Nemovitost nijak nezmizí, nikdo vám ji nesebere, bude tu stále. Otázkou je, jakou bude mít hodnotu v daném čase, když ji majitel bude zamýšlet prodat nebo koupit. Výstavba nových bytů v ústeckém regionu není plánovaná a asi jen tak nebude. Myslím si, že investovat do nemovitostí je dobré rozhodnutí,“ je přesvědčen Daniel Humplík.

Na realitním trhu působí více než deset let, může tedy porovnávat. „S úsměvem dnes vzpomínám na doby, kdy jsme si v jedné z menších realitních kanceláří v Ústí nad Labem, kde jsem začínal, každý čtvrtek kupovali Tip servis. Vycházela tam rubrika reality, kde jsem pracně vyhledával své první kontakty a zákazníky. Zázemí pro mě a ani služby pro klienty samozřejmě nebyly na takové úrovni jako dnes,“ porovnává makléř.

Ilustrační foto - běžci
Běžci na Děčínsku pomohou třem dětem. Zapojit se může každý

Svoji první nemovitost prodal ve Velkém Šenově na Děčínsku. Koupili ji dva mladí lidé z Prahy pro svůj víkendový čas, který chtěli trávit mimo město. Bylo to asi po dvou měsících, co se začal věnovat realitám. „Dnes vidím, jak moc důležité je investovat do reklamy. Tím nemyslím do propagace své realitní kanceláře, ale do propagace nemovitostí, jejichž prodej zprostředkovávám. A na to padne spousta peněz ještě před tím, než obchod proběhne. I proto musí mít makléř nějaký kapitál do začátku,“ říká Humplík.

NEJVÍC MU DALA PRAXE

V současné době neexistuje zákon, který by činnost makléřů nějak reguloval. „Vnímám proto velmi pozitivně, že stát konečně tuto legislativu připravuje. Vzdělávání je zatím individuální v rámci realitní kanceláře, která si dělá svá vlastní školení. Nejvíce mi ale stejně dala dlouholetá praxe realitního makléře,“ dodává.

Tomáš Prchal