Ceny bytů v České republice jdou dolů. Alespoň to tvrdí odborníci z Českého statistického ústavu. Podle nich pozorují tento trend už druhé čtvrtletí. Aktuální informace tvrdí, že současné ceny bytů jsou proti prvnímu kvartálu levnější o 5,5 procenta. Největší propad potkal byty mimo hlavní město. V některých regionech mohou lidé při nákupu bytu ušetřit nemalé finance. Od začátku roku výrazně klesl také počet prodaných hypoték. Mnozí totiž na tento způsob financování vlastní nemovitosti nedosáhnou.

I přes současný pokles cen bytů zůstávají ceny v Česku stále na vysoké úrovni. Potvrdila to i Miluše Šírová z rumburské Realitní kanceláře.

Pokles nepocítili

„V naší společnosti jsme pokles cen nijak nepocítili, s prodejem nemáme problémy. Momentálně máme za sebou více než měsíc starý prodej bytu ve středu města v Rumburku 1+2 za 450 tisíc korun. Předesílám, že ani nešlo o osobní vlastnictví, ale byt družstevní a v panelovém domě.“ Majitelka realitní kanceláře říká, že byty v osobním vlastnictví se na Rumbursku prodávají ještě dráž.

„Jak se budou vyvíjet cenové relace dál, to lze těžko předvídat. V současnosti my žádné další nabídky na prodej bytů nemáme. Tady v regionu působí několik realitních kanceláří, a ty se o lokální trh dělí. Náš zájem se soustředí víc na rodinné domky. O ně je nyní značný zájem,“ podotkla makléřka s tím, že jejich ceny se liší. „Záleží samozřejmě na lokalitě a vybavení, těch hledisek, které mají vliv na cenu, je skutečně hodně. Například domek 3+1 může začínat na 2 milionech, ale i 450 tisících.“

Ceny neklasají

V děčínské realitní kanceláři SKZ real s.r.o komentoval informaci Českého statistického úřadu o poklesu cen bytů jednatel společnosti Petr Zdobinský: “Nepociťujeme, že by klesaly ceny, ale poptávka po nich opravdu ano. Prodávající totiž trvají na sumách, které za ně chtějí, banky jsou obezřetnější komu půjčí a lidé se bojí, co bude dál. Prostě ten koloběh, který provází obvyklé transakce, se zadrhl“. V realitní kanceláři Vesta v Děčíně souhlasí s názorem českých statistiků, že ceny bytů šly opravdu za oba kvartály dolů. „Pokles je výraznější u družstevních bytů, dokonce až o patnáct procent,“ upřesnil majitel RK Martin Tonder a dodal. „Důvody jsou jasné – banky zpřísnily možnosti takového financování a kupující důkladněji zvažují podobné investice. Obávají se budoucnosti.“ Tonder však zdůraznil, že pokles se hlavně týká panelových bytů, jejichž ceny se v nedávné minulosti vyšplhaly do astronomických výšin. “ Neodpovídalo to realitě. Kvalitní byty a v dobré zástavbě jsou stále nedostatkové zboží,“ konstatoval .

Nákupní horečka skončila

Hlavním důvodem poklesu trhu s bytu a hypoték není podle odborníků globální ekonomická krize. Spíše se dá říci, že došlo k vyrovnání nepřirozeného růstu v roce 2007, což souviselo se zvýšením daně z přidané hodnoty na bytové stavby. Řada bytových projektů byla rozprodána ještě před tím, než se vůbec koplo do země. Obrovský nárůst zaznamenaly i hypotéky. Nyní nastal pokles. V únoru činil meziroční propad hypoték u bank 34 procent. „Nákupní horečka nemovitostí v Čechách definitivně skončila“, řekl analytik společnosti Broker Consulting Jan Lener pro Finanční noviny. Lidé podle něho odkládají nákup nemovitostí. Neví totiž jestli budou mít jistotu práce. Vyčkávají, co bude dál. Dalším důvodem, proč vyčkávají jsou relativně vysoké úrokové sazby na hypotečních úvěrech. Přeci jenom byli v roce 2007 i 2008 zvyklí na nižší sazby.

NAĎA KOCÁBKOVÁ