Prodáme byt a koupíme si větší. Tak přesně se rozhodl mladý pár z Děčína. Byt chtěli prodat bez pomoci realitní kanceláře. „Zadala jsem inzerát na inzertní webové stránky. Hned druhý den se mi začaly ozývat realitky, že mi s prodejem pomohou. S díky jsem všechny odmítla,“ řekla Zdena Pospíšilová z Děčína.

O to větší šok zažila, když se na internetu porozhlížela po novém bydlení. Na stránkách soukromé realitní kanceláře L – Dream z Ústí nad Labem nalezla fotografie svého bytu. „Byla jsem v šoku, s žádnou realitkou jsem smlouvu neuzavřela. Navíc informace, které na stránkách uváděla realitka, byly nepřesné,“ pokračovala Pospíšilová.

Nemorální jednání

Ihned se proto obrátila na realitní makléřku, která měla prodej bytu zprostředkovat. Představila se jí jako zájemkyně o koupi. Žena na druhém konci telefonu ji však nebyla schopna říct přesné informace k prodávanému bytu. „Spustila jsem, že je to od nich sprosté, že já jsem majitelka bytu a že jsem s nimi žádnou smlouvu neuzavřela. Dožadovala jsem se okamžitého stažení inzerátu na můj byt,“ uvedla Pospíšilová. O celé záležitosti také informovala majitelku realitní kanceláře Lucii Šubrtovou. Ta jí slíbila, že inzerát stáhnou. Následující den skutečně inzerát zmizel.

Majitelka firmy Šubrtová se hájí tím, že má mnoho zakázek a nemůže kontrolovat všechny. „Je nad mé síly zkontrolovat všechny smlouvy, některé uzavíráme jen ústně. Makléře, který toto způsobil, jsem potrestala. Přišel o peníze,“ uvedla Šubrtová. Dodala, že pokud se podobný případ bude opakovat, ihned s problémovým zaměstnancem rozváže pracovní smlouvu.

Další případy

Děčínskému deníku se však podařilo zjistit, že Zdena Pospíšilová nebyla sama, kdo si na podivné praktiky stěžoval. „Ano, skutečně, přiznávám, volalo mi více lidí z Děčína. Tyto praktiky si osvojil jeden z našich externích makléřů, nyní je pod mým bedlivým dohledem. Doufám, že se podobná situace už nebude opakovat. Takové jednání poškozuje jméno mé firmy,“ dodala majitelka firmy.

Písemné smlouvy

Majitelka firmy se proti tomuto jednání svých podřízených začne bránit.

Veškeré smlouvy musí být nyní jen písemnou formou. „Chci mít na všechno doklad, už nebude možné sjednat jen ústní dohodu,“ řekla Šubrtová.
Realitní kancelář se ale podle děčínského advokáta Přemysla Kamenáře žádného trestného činu nedopustila. „Majitelka bytu by toho naopak mohla využít, realitní kancelář by v případě sjednání prodeje bytu neměla nárok na žádnou provizi ani odměnu, protože nemá uzavřenou platnou smlouvu,“ vysvětlil Kamenář. Dodal, že realitní kancelář v takovém případě nedisponuje ani právem nemovitost prodat. „Realitka by v takovém případě pracovala bez nároku na odměnu a neměla by žádnou šanci se jí domáhat,“ ukončil Kamenář.