Ve větších městech Děčínska v komunálních volbách bodovaly hlavně politické strany. Prakticky žádná z nich ale nezískala nadpoloviční většinu mandátů, aby mohla vládnout sama. Čeká je tedy zřejmě nelehké povolební vyjednávání o novém složení „místních vlád“. Uspořádání radnic v menších místech regionu se ale až na některé výjimky nejspíš příliš měnit nebude.

„Jsem připravený svůj post obhájit. Všechno se ale rozhodne na ustavujícím zasedání, které se uskuteční na počátku druhého listopadového týdne,“ reagoval stávající dobkovický starosta Petr Šulc, který byl zvolen zastupitelem z kandidátky Dobkovice. Cení si také toho, že volební dění bylo v obci korektní a neprovázely jej žádné třenice.

Růžová musí vybudovat nové veřejné osvětlení, jehož rozvody budou uložené v zemi. Potřebuje také kanalizaci a ve výhledu má i několik dalších investičních akcí. U jejich realizace nebude chybět stávající starostka Helena Křížková. Dostala nejvíce voličských hlasů.

„Plánů máme docela dost, ale horší je to s finančními prostředky. Budeme zkoušet štěstí a uspět v některých dotačních programech. Menší akce pak musíme zvládnout za peníze z vlastního rozpočtu,“ tvrdila starostka. Jestli ve funkci zůstane, o tom rozhodnou tamní zastupitelé počátkem listopadu.

V Jiřetíně pod Jedlovou si voliči přejí, aby obec i nadále řídil Josef Zoser, který byl starostou i v době zastávání funkce senátora za děčínský region. Teď na kandidátce Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst získal 212 hlasů, tedy absolutně nejvíc. Pokud bude znovu zvolen starostou, bude to už šesté volební období.

„Vyslovené důvěry si vážím a ten výsledek mne samozřejmě těší. Neskrývám, že mě potěšil i fakt, že tady neuspěly politické strany a lidé preferovali nezávislé kandidátky,“ reagoval Josef Zoser. Jiřetínští voliči se nenechali zlákat programy stran, které se do zastupitelstva nedostaly. A to i přesto, že se svojí agitací roznášením volebních materiálů do schránek obyvatel obce neustaly ani pár hodin před zahájením voleb.

Do šestého volebního období vstoupil v Horním Podluží coby zastupitel i Karel Kopecký. Na kandidátce Starostové a nezávislí, která v devítičlenném zastupitelstvu získala čtyři mandáty, u voličů bodoval nejčastěji. Je tedy předpoklad, že pozici starosty obhájí.

„Po zkušenostech z minulého volebního období se jako nejlepší možná rýsuje spolupráce s Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst,“ uvedl starosta Horního Podluží. To bylo před dvěma roky vyhlášeno Vesnicí Ústeckého kraje.

„Myslím, že kus dobré práce se tady povedl a získaného ocenění si určitě váží všichni ti, kteří se o to zasloužili. Škoda, že jsou tady i lidé, kteří místo práce radši kritizují,“ posteskl si Karel Kopecký.

O dalším rozvoji Malšovic bude spolurozhodovat Pavel Plachý. Byl lídrem Sdružení nezávislých kandidátů Malšovice a získal si počtem 241 hlasů největší voličskou důvěru.

Patnáct nezávislých kandidátů usilovalo o zvolení do sedmičlenného zastupitelstva v Merbolticích. Dostala se do něj i stávající starostka.

„Nejvíc hlasů jsem ale nezískala. Jsem připravena obec řídit i v novém volebním období, ale moc se zvolením do této funkce nepočítám. Rozhodne ustavující zasedání zastupitelstva,“ reagovala Hana Kučerová, která by v případě znouzvolení byla starostkou už šesté volební období.

Za povšimnutí stojí povolební situace v Krásné Lípě. Tamní starosta Zbyněk Linhart byl jedničkou kandidátky Sdružení 2010, které v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získalo čtrnáct křesel. Znovuzvolení starosty v tomto městě se tedy nejeví jako příliš těžké rozhodování.

„Jenže já zvažuji, že hlavně ze zdravotních i dalších osobních důvodů už starostu dělat nebudu. Na řízení města jsem se podílel šestnáct let a cítím se dost vyčerpaný,“ svěřil se Zbyněk Linhart.

Pro obyvatele Krásné Lípy, kteří se zajímají o dění ve městě a vnímají jeho proměny k lepšímu, je starostův úmysl špatnou zprávou.

„Udělal pro město opravdu velký kus práce. Byla by to hrozná škoda. I když na druhou stranu chápu jeho určité rozladění, protože mnozí lidé mu tady místo spolupráce spíše házeli klacky pod nohy,“ nechala se slyšet Jana Hamžíková.