Krize dolehla i na radnice na Děčínsku. Musí šetřit, a tak budou některé úředníky propouštět či spořit na jejich mzdách. Už příští rok přijde o práci několik úředníků z děčínského magistrátu. Předcházet tomu ale bude změna organizačního řádu, kterou v současnosti připravuje tajemník Jaromír Zajíček a musí jí posvětit Rada města.

Hlavním cílem změny je mimo jiné snížit počet oddělení a sloučit některé. „To znamená, že třeba všechny přestupky bude dělat jedno oddělení a nikoliv další na jiných odborech jako dosud. V praxi to bude znamenat, že přestupek jak ze životního prostředí, tak i z dopravního odboru bude řešit jedno oddělení,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Přijdou o práci

Statutární město Děčín má v současné době 265 zaměstnanců. „V tomto počtu jsou zahrnuta pracovní místa úředníků, neúředníků a pomocného obslužného personálu jako jsou například domovníci-údržbáři, řidiči, ošetřovatelé zvířat v Městském útulku pro toulavá a opuštěná zvířata a tři počišťovači, kteří mají pracovní poměr sjednán na dobu neurčitou,“ řekla mluvčí Romana Silvarová. Do celkového počtu zaměstnanců nejsou zahrnuti pracovníci, které město zaměstnává na základě dohody o poskytnutí dotací na veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa. „Oproti stavu v roce 2003, kdy děčínská radnice zaměstnávala 372 lidí, se jedná o výrazné snížení,“ řekla mluvčí Romana Silvarová.

Hlasujte v anketě vpravo a diskutujte pod článkem.

K propouštění úředníků se nechystají v České Kamenici. „Neumím si představit úroveň poskytovaných a stále se rozšiřujících služeb a činností s ještě nižším počtem zaměstnanců než máme dnes,“ vysvětlil tajemník Městského úřadu v České Kamenici Lubomír Tůma. Nyní na radnici pracuje šestadvacet zaměstnanců.

Propouštět nebudou

Českokameničtí sice nebudou propouštět úředníky, ale již schválili rozpočet, ve kterém počítají s úsporou na mzdách o 375 tisíc korun. Doplnil, že se ještě připravuje omezení počtu zaměstnanců v Technickém zařízení. „Jedná se asi o dvacet míst každoročně obsazovaných uchazeči o práci evidovaných úřadem práce,“ vysvětlil Tůma. Další restrikce úředníky v České Kamenici čekají. Podle předběžných propočtů Českokameničtí očekávají propad v daňových příjmech o osm miliónů korun.

PTALI JSME SE: Myslíte si, že je na radnicích příliš úředníků? ČTĚTE ZDE>>>

„Při běžném ročním rozpočtu 56 milionů to není málo,“ řekl tajemník úřadu. Radnice připravuje i úspory v provozních výdajích města. „Například u veřejného osvětlení již od jara nesvítí všechna svítidla. Omezíme i veškeré investice s výjimkou případných významných dotací jako je rekonstrukce náměstí 28. října, řešení povodňových škod a jiné,“ dodal Lubomír Tůma.

Rumburská radnice teprve začíná personální otázky s dopadem na stav zaměstnanců řešit. O nutnosti zeštíhlení úřadu informoval starosta města Jaroslav Sykáček na posledním zasedání zastupitelstva. „Přesný počet propouštěných lidí zatím neznáme,“ uvedla mluvčí rumburského městského úřadu Dagmar Žáková. Doplnila, že rumburská radnice má v současnosti sto třicet devět zaměstnanců, včetně strážníků a sboru dobrovolných hasičů.

Tajemník varnsdorfského městského úřadu Lubomír Samuhel řekl, že personální otázky řeší průběžně. Vedení radnice snižování počtu zaměstnanců nesměřuje pouze k počátku roku. V současné chvíli mají výpověď dva pracovníci. „Naší hlavní snahou je především dosáhnout větší efektivity úřadu,“ vysvětlil tajemník Samuhel. Doplnil, že na jednoho zaměstnance jsou náklady 400 tisíc korun plus další režijní položky.

Ubude úředníků?

ke snížení počtu zaměstnanců dojde pravděpodobně v průběhu příštího roku, Statutární město Děčín má v současné době 265 zaměstnanců
k propouštění úředníků se nechystají v České Kamenici, nyní mají 26 zaměstnaců
o zeštíhlení počtu pracovníků uvažují na radnici v Rumburku, v současnostimají 139 zaměstnanců
ve Varnsdorfu řeší personální otázky průběžně, nyní jsou ve výpovědi dva lidé