Naopak například ve Varnsdorfu nebo v Benšově nad Ploučnicí se rozhodli, že tibetskou vlajku na budově radnice nevyvěsí.

V Děčíně se při projednávání vyvěšení vlajky Tibetu na radnici zastupitelstvem jako tradičně vyslovili proti podpoře Tibetu komunisté. Podle Václava Šenkýře, jednoho z jejich zastupitelů, jsou informace šířené o situaci v této okupované zemi lživé. Navíc vyvěšení vlajky může poškodit ekonomické vztahy s Čínou, je přesvědčen Šenkýř. I přes odpor komunistů ale zastupitelé vyvěšení vlajky Tibetu drtivou většinou podpořili. V sobotu 10. března tak na budově magistrátu zavlaje vlajka se zářícím sluncem symbolizujícím radost ze svobody.

„Děčín se pravidelně připojuje k akci na podporu Tibetu od roku 1997. Letos tak vyvěsíme tibetskou vlajku již pošestnácté,“ přibližuje historii vyvěšování vlajky mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Tibetská vlajka zavlaje také na radnici v České Kamenici.

„Je to výraz solidarity a podpory lidí v zemi okupované Čínou,“ říká starosta České Kamenice Martin Hruška.

Zcela opačná situace je ve Varnsdorfu, který se rozhodl, že se k této akci nepřipojí.

„Zastupitelé již na svém prvním letošním jednání v lednu rozhodli, že vlajku na naší radnici nevyvěsí,“ říká mluvčí varnsdorfského městského úřadu Romana Macová.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

„Tibeťané po šedesáti letech čínské okupace nadále čelí omezování svobody slova, názoru a projevu, omezování pohybu na území Tibetu, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení,“ říká Andrea Pavlátová z pořadatelského občanského sdružení Lungta.