Města a obce budou moci v blízké budoucnosti rozhodovat o tom, kde budou umístěny výherní videoterminály. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu, který byl zveřejněn tento týden. Podle dosavadní praxe totiž o povolování videoterminálů rozhodovalo ministerstvo financí a obce neměly žádnou možnost jejich umístění ovlivnit.

Pravděpodobně nejdále jsou s přípravami na omezení provozu videoterminálů v Děčíně.

„Máme již připravenou vyhlášku, která bude provozování videoterminálů na území Děčína omezovat. Určitě je chceme vytlačit z centra města a z dosahu škol,“ říká primátor František Pelant.

Děčínská vyhláška již prošla komisí prevence kriminality a nyní ji čekají ještě mírné úpravy.

„Budeme ji muset upravit tak, aby byla v souladu s nálezem Ústavního soudu. Ale určitě se budeme snažit počet heren snížit a spíše je rozptýlit po městě, než abychom je soustředili do jedné lokality,“ dodal Pelant.

Opatrný přístup zvolili v Rumburku ve Šluknovském výběžku.

„Je to příliš čerstvé, teprve musíme nález Ústavního soudu prostudovat. Ale vyhlášku každopádně připravíme, s hernami máme mámě totiž poměrně dost velké problémy,“ uvedl místostarosta Rumburku Ladislav Pokorný.

Rumburští budou chtít vytlačit herny především z míst, kde se shromažďuje mládež.

„Kromě okolí škol by podle nás herny neměly být ani blízko zdravotnických zařízení. Každopádně se budeme snažit počet heren co nejvýrazněji omezit,“ doplnil Pokorný.

Podle jeho názoru je třeba také zvažovat to, že podnikatelé otvírali herny za určitých podmínek.

„A ty se tímto nálezem výrazně změní. Navíc je ve Sněmovně v současné době také loterijní zákon, který bude tuto problematiku také řešit,“ uzavřel místostarosta.

Na nejnovější nález Ústavního soudu ohledně povolování heren a videoterminálů chtějí reagovat také v Benešově nad Ploučnicí.

„Zcela určitě nějakou vyhlášku upravující počet a umístění heren a videoterminálů připravíme. Ale těžko říci, kdy přesně bude. Napřed musíme znát fakta,“ říká benešovská starostka Dagmar Tesarčíková.

Benešovští nyní zjišťují, kolik videoterminálů přesně ve městě je. Vzhledem k tomu, že jejich provoz doposud nepovolovaly obce, tento přehled zcela chybí.

O poznání radikálnější je opoziční zastupitel Filip Ušák.

„Zpracujeme návrh vyhlášky, která úplně vyžene herny z města. Těch pár stovek tisíc nám za to opravdu nestojí,“ řekl s tím, že již kontaktoval starostku. Ta mu zatím ale neodpověděla.

„Určitě je to otázka na větší debatu. Vyhnat herny z města podle mne není tak jednoduché, protože se jejich vlastníci mohou bránit,“ je přesvědčena Tesarčíková.