Pro doporučení ke zřízení komise zvedli na jednání ruku všichni zastupitelé, tedy včetně všech radních. Ti ale po necelých dvou týdnech změnili názor. „Rada města se na svém úterním jednání jednohlasně shodla, že komisi zřizovat nebude. Revitalizaci Podmokel šetří orgány činné v trestním řízení a vedení města nemíní do jejich činnosti jakkoli zasahovat ani jejich práci dublovat,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Krátce po březnovém zastupitelstvu přitom komunální politici mluvili o tom, že by se komise neměla věnovat minulosti, ale měla by se naopak zaměřit na další pokračování oprav historického centra Podmokel. „Komise měla umožnit přestat prát špinavé prádlo na veřejnosti a dohlédnout na zdárné dokončení první etapy revitalizace. Po zastupitelstvu první dubnovou středu, kdy někteří zastupitelé pokračovali ve stejné rétorice, tedy kritice všech a všeho, radní svůj názor přehodnotili,“ zmínil další důvod náměstek primátora Vladislav Raška.

Kritika od Pirátů

Jedním ze zastupitelů, kvůli nimž radní nepodpořili návrh na vznik a složení komise, měl být pirát Petr Zdobinský, který se problematice městských staveb věnuje a dlouhodobě jejich průběh kritizuje.

„Pokud by měli zájem to zdárně dokončit a měli problém se mnou, tak měli komisi udělat beze mne. To, že podali trestní oznámení, nevede k úspěšnému dokončení stavby,“ řekl Zdobinský. Proti zdůvodnění radnice se ohradil také jeho kolega v dresu pirátů Jan Šmíd. „Nic z toho, co měla komise dělat, by nemohlo jakkoli narušit probíhající trestní řízení. To je nesmysl,“ je přesvědčen Šmíd, který pracuje jako vyšetřovatel závažné hospodářské trestné činnosti v Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Zklamaný z rozhodnutí rady byl také další opoziční zastupitel Rudolf Brejška (ODS). „Nerozumím obavám o možném vměšování činnosti komise do vyšetřování Policie ČR, protože komise měla primárně hledět vpřed a ne vzad. Neměla tedy hledat viníka, ale především řešení, jak podobným situacím zabránit,“ řekl Brejška (ODS), který je profesí stavební projektant. Neschválení komise považuje vzhledem k dřívější podpoře radních při jednání zastupitelstva za schizofrenní.

Potrvá to déle

První etapa revitalizace Podmokel začala loni v březnu, hotovo mělo být do konce letošního května. Ale už nyní je zřejmé, že se termín s největší pravděpodobností dodržet nepodaří. Během první části oprav prochází rekonstrukcí Husovo náměstí a přilehlá ulice Prokopa Holého a Tržní. Zakázku za přibližně 50 milionů korun získala firma Strabag.

Na začátku letošní roku se začaly objevovat především na ulici Prokopa Holého problémy. Nově položená dlažba se zvlnila, na některých místech se dokonce propadla. Po provedení sond, které iniciovali opoziční zastupitelé Tomáš Brčák (ODS) a Petr Zdobinský, radní podali trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na spáchání podvodu. Podle sond totiž mají chybět některé vrstvy podloží.