Nový náhrobek pro stovky ostatků letos nebude. A to i přesto, že již proběhla soutěž na jeho podobu. Po bližším prozkoumání místa se ukázalo, že se na něm nacházejí starší hroby.

Náhrobek měl na folknářském hřbitově vyrůst nejpozději letos v září. Soutěž tak museli pořadatelé ukončit bez vyhlášení výsledků.

„Ukázalo se, že ve vybraném sektoru se nachází starší pohřby, a proto není zcela volný a vhodný pro tento účel," vysvětluje důvod odkladu Otto Chmelík z Děčínsko podmokelské vlastivědné společnosti. Samotné uložení ostatků podle původního plánu to ale nezmaří.

Ještě během března by měli odborníci vybrat nové místo, které bude vhodnější než to původní. Následně vyhlásí vlastivědná společnost novou soutěž.

„Do soutěže bylo zasláno celkem sedm návrhů, z nichž některé byly porotci ohodnoceny jako velmi zdařilé. Zveřejňovat je ale nebudeme, protože chceme vyhlásit novou soutěž," vysvětluje historik Otto Chmelík, který byl zároveň předsedou hodnotící poroty.

Předběžně počítá vlastivědná společnost s tím, že nová soutěž na umělecký návrh hrobky bude mít uzávěrku letos v září. Na samotnou stavbu by pak mělo dojít příští rok.

Ostatky pocházejí z Marián-ské Louky, kde od roku 1984 probíhají záchranné archeologické výzkumy. V roce 1985 byl prozkoumán také bývalý městský hřbitov, kde byly vyzdviženy ostatky téměř čtyř stovek lidí. Na Mariánské louce bylo ve 13. století založeno město Děčín, které ale již v následujícím století zaniklo.