Desítky let symbolizovala výrobu českého punčochového zboží značka Elite Varnsdorf. Jak by také ne, když tahle textilka svého času zaměstnávala čtyři tisíce pracovníků a roční produkce punčoch a punčochových kalhot i dalších výrobků se pohybovala v desítkách milionů kusů.

„Teď dáváme práci čtyřiceti lidem. Chceme více než osmdesátiletou tradici značky, která se stala dobře známou i ve světě, zase oživit. Není a nebude to ale v konkurenci levného zboží zejména asijské produkce vůbec snadné,“ tvrdí člen představenstva varnsdorfské akciovky Josef Novosvětský.

V socialistické éře byla Elitka jakousi výkladní skříní textilního průmyslu a továrnu se dařilo vybavovat i moderní italskou i tuzemskou technologií. Mnohé ze čtyř stovek strojů ale utichly. Kromě rostoucí konkurence ve světě bylo osudovou chybou bývalého vedení textilky, že nepamatovalo na zajištění odbytu produkce prostřednictvím butiků a dalších menších prodejen.

„Snažíme se síť našich odběratelů rozšiřovat. Dokážeme vyrábět vysoce kvalitní punčocháče i exkluzivní zboží s rozmanitou škálou vzorů i používaného materiálu,“ připomíná vedoucí výroby a zásobování František Drunecký. S varnsdorfskou textilkou spojuje svůj život už přes čtyřicet let. Punčocháče se staly celoživotním osudem i pro jeho manželku. Zabývá se návrhy nových vzorů.

„Kdysi jsme tady měli docela početný tým. Zůstala jsem prakticky sama. Na jednu stranu je mi líto, že se fabrika dostala do takových problémů. Ale na stranu druhou věřím, že značka Elite neupadne v zapomnění. Děláme pro to všechno, aby se tak nestalo,“ říká Vlasta Drunecká ve vzorkovně, jíž vévodí umělohmotné nohy s navlečenými punčochami a punčocháči. Ty už dávno nejsou je výsostnou součástí oblečení dam, ale i některých mužů.

„Podívejte, pamatujeme i na chlapy,“ ukazuje na sportovního elegána v katalogu Petr Krauskopf. Ve výrobním programu Sport textilka produkuje speciální punčocháče s použitím materiálu, který dobře saje a odvádí pot. Takový výrobek si mohou pochvalovat nejen ženy, ale také muži sportující závodně i rekreačně.

„Naši továrnu opouštějí i exkluzivní výrobky se vzory a v provedení, které navrhuje Beata Rajská. Její butiky jsou vyhledávanými prodejnami i mezi celebritami. Takže vlastně oblékáme i zpěvačky, herečky a další dámy,“ připomíná šéf výroby Drunecký. Neopomene dodat, že známá návrhářka připravuje na září módní přehlídku ve Vratislavicích, na které představí i své nápady zrealizovaná ve varnsdorfské textilce.

„Myslím, že tady děláme hezké věci, které se mně moc líbí a samozřejmě zůstávám naší značce věrná. Přála bych si, aby tohle zboží dostávalo přednost před sice možná levnější, ale kvalitativně horší asijskou produkcí,“ svěřovala se u jednoho ze strojů Věra Hronková, která se pro Elitku před lety vyučila. Oproti stovkám jiných žen, které o práci přišly, se může své profesi věnovat i nadále.

„Chceme co nejdříve zřídit internetový obchod, ale naše výrobky si mohou lidé zakoupit běžně přímo ve fabrice. Určitě si z té rozmanité nabídky vzorů a materiálů vybere každý,“ loučil se člen představenstva varnsdorfské akciovky Josef Novosvětský.