„Odstávka dodávek tepla se dotkne celé pravobřežní části Děčína s výjimkou Boletic,“ vysvětlil marketingový ředitel Terma Děčín Radim Štěpka.

Bez teplé vody se tak budou muset obejít ve všech domech, do kterých energii dodává Termo Děčín, tedy na sídlišti na Starém Městě, v Kamenické ulici nebo v celém pravobřežním centru Děčína. Celkem by se mělo jednat o přibližně 3500 domácností.

Teplo by mělo do jednotlivých domů přestat proudit v pondělí 12. srpna okolo 22. hodiny, podle plánů by odstávka měla skončit v pátek 16. srpna během odpoledne. Podle Štěpky má teplárenská společnost při plánované odstávce časovou rezervu, aby bylo možné zvládnout i nepředvídatelné komplikace. Pokud se nevyskytnou, mohla by začít téci z kohoutků teplá voda i dříve.

Nebývale dlouhou odstávku si vynutí výměna expanzního systému, který upravuje tlak vody v potrubí. „Stávající expanzní systém funguje 20 let, proto je potřeba jeho kompletní oprava. Na rozdíl od jiných zařízení jej nemáme zálohovaný,“ vysvětlil Radim Štěpka. Právě zálohování jednotlivých menších součástí teplárny umožňuje jejich opravy tak, že si údržby zákazníci nevšimnou. Výjimkou jsou pouze havárie, i v takových případech ale trvá odstávka nanejvýš několik hodin.

Pokud by teplárna neměla expanzní systémy, měla by velké problémy. Voda se totiž se zvyšující teplotou, stejně jako všechny jiné materiály, rozpíná, a tím vzrůstá tlak. Bez expanzního systém by voda z potrubí teplárenské soustavy unikala přes pojistné ventily, případně by jej mohla kvůli rostoucímu tlaku i roztrhnout.

Objem vody se při ohřátí na 80 stupňů zvýší o přibližně třicet litrů na jeden kubík. V celém teplovodním systému jsou desítky tisíc kubíků vody.

Odstávky bývaly tradicí

Na velké letní odstávky, navíc trvající výrazně delší dobu, byli lidé v Děčíně dříve zvyklí. Po příchodu moderních technologií, kdy uhlí nahradil plyn, se však staly minulostí.

„Každé léto to znamenalo dva týdny ohřívání vody v zavařovacím hrnci a koupání se v dětské vaničce. Nic příjemného,“ vzpomněla na dobu před více než dvaceti lety Zuzana z Bynova. Tehdy pravidelně každé léto vyhasly kotle velkých tepláren zásobujících sídliště. Kotle bylo potřeba nechat vychladnout, aby do nich mohli vstoupit dělníci mající na starosti jejich údržbu. Po náročné opravě ve stísněném prostoru bylo potřeba kotle znovu roztopit a teprve poté mohly začít znovu dodávat teplou vodu.