Ztráta zaměstnání, neplacení nájmu a s tím související stoupající počet exekucí. Do takové situace se dostala paní Eva se svým manželem. Počet exekucí se postupně vyšplhal k desítce, řešit je ale manželé kvůli finanční situaci nemohli. Když paní Eva měla dluh na nájmu přibližně 50 tisíc korun, z obavy ze ztráty střechy nad hlavou začala jednat. Díky vstřícnosti majitele bytového domu, ve kterém s manželem bydlela, se jí částečně podařilo problémy vyřešit.

“Domluvila jsem se s majitelem nemovitosti na tom, že si u něj dluh za nájem odpracuji," řekla paní Eva. Společně s majitelem bytovky se domluvili, že bude v domě uklízet. Uzavřeli také dohodu o provedení práce, majitel jí však mzdu nevyplácel, ale nechával si ji právě na úhradu dluhu. Paní Eva pak dostávala pouze stvrzenky. Řešit ostatní dluhy ale stále nebylo možné.

Později přišla další rána. Manžel paní Evy dosud kvůli srážkám pobíral o 1500 korun nižší důchod, rodině navíc přišla zpráva, že srážky mají být ještě vyšší. Paní Eva se chtěla dozvědět, co vlastně s manželem má splácet, a tak oslovila dluhovou poradkyni Komunitního centra Kostka v Krásné Lípě. A dobře udělala.

"Na výpisu se dozvěděla, že kromě exekucí, o kterých věděla, má také exekuci za nezaplacený nájem. Celkem její dluhy přesahovaly 650 tisíc korun, a z toho dluh za neplacený nájem a související poplatky činí 500 tisíc korun," popsala dluhová poradkyně Kostky Ivana Nováková.

DLUH UŽ ZAPLATILA

"Paní Eva tvrdila, že tento dluh za nájem je již uhrazen. Pátrali jsme tedy po dokladech od počátku exekuce. Paní Eva dohledala část stvrzenek, a tak mohla začít jednání jak s exekutorem, tak i s majitelem nemovitosti," doplnila Nováková.

Exekutor majitele nemovitosti pak požádal o potvrzení nových informací. A majitel opravdu potvrdil, že paní Eva má dluh již dávno zaplacený a další platbu už nepožaduje. Exekutor tedy vydal nové oznámení o tom, že paní Eva majiteli nic nedluží a vyčíslil pouze náklady exekuce na částku necelých 38 tisíc korun. Celkem se tak dluh snížil o 462 tisíc korun, a to jen díky záměru paní Evy své dluhy řešit a aktivitě dluhové poradkyně.

“Ostatní exekuce splácím pomocí nově nastaveného splátkového kalendáře. Velice se mi tím ulevilo," přiznala paní Eva, které ze srdce spadl opravdu obrovský balvan.

"Za tuto pomoc jsem velice vděčná," dodala paní Eva. Ta s poradkyní na své cestě z exekucí dále spolupracuje. Podle nově nastaveného kalendáře by se mohla z dluhů dostat za 4,5 roku. Její manžel bude exekuce z důchodu splácet ještě dva roky. To ale není nic proti tomu, co by je s obrovskou částkou 650 tisíc korun mohlo čekat.

Na Komunitní centrum Kostka v Krásné Lípě se může obrátit kdokoli, kdo by řešil podobné problémy. Dluhové poradenství nabízí Kostka díky finanční podpoře Evropské unie bezplatně.