Zástupci žáků a školy předali vedení děčínského magistrátu studii, která by měla zlepšit dopravní bezpečnost v bezprostředním okolí základní školy.
Dopravní bezpečností se začali zabývat žáci ze školy na Kamenické ulici letos v létě, kdy vytipovali největší problémy, po jejichž odstranění by pro děti neměla být cesta do školy tak nebezpečná. Škola totiž stojí u velmi frekventované silnice plné kamionů směřujících na Českou Kamenici, do Šluknovského výběžku a do Liberce.
„Dopravní studie obsahuje konkrétní návrhy, jak zlepšit bezpečnost dopravy v okolí školy. Nejdůležitější a zároveň nejhorší dopravní problém je zviditelnění hlavního přechodu na Kamenické ulici. Studie navrhuje velmi jednoduché omezení podélného parkování v ulici a rozšíření chodníkové plochy před semafory. S řádně nasvíceným přechodem a doplněným značením se prostor stane bezpečnějším," přibližuje navrhované řešení Anna Petříková z Nadace Partnerství, která na vypracování dopravní studie finančně přispěla.
Nejodvážnějším a jistě nejvíce diskutovaným řešením bude doplnění zábradlí na chodníku naproti škole, které velice těžce ponesou místní občané zkracující si tudy cestu od školy do Riegrovy ulice.
„Děti své cesty do školy velmi důvěrně znají. Právě proto mají v projektu nezastupitelnou roli a perfektně zvládají úlohu dopravního auditora. Upozorňují často i na taková riziková místa, která by profesionálům jinak unikla," uvádí koordinátor Radek Patrný z Nadace Partnerství.
Studii, kterou zpracoval dopravní projektant Miroslav Ouzký, žáci spolu s vedením školy předali náměstkyni děčínské primátorky Haně Cermonové, která má na magistrátu na starosti kromě jiného také školství. Město ale o realizaci záměrů nemůže rozhodnout samo.
„Nyní budeme muset jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic. Některá navrhovaná řešení totiž zasahují do silnice 1. třídy. Byla bych ráda, kdyby se podařilo navrhovaná opatření zrealizovat," uvedla náměstkyně primátorky Hana Cermonová.
Pro samotnou školu není důležitá jen realizace navrhovaných zlepšení, ale také to, že se do vytipování nebezpečných míst zapojily děti i jejich rodiče. Na projekt získala škola od nadace grant ve výši 60 tisíc korun.
„V rámci tohoto projektu vznikla studie, která výrazně přispěje k bezpečnosti v okolí naší školy. Je skvělé, že se do projektu zapojila spousta lidí, včetně našich rodičů a dětí. Myslím, že všichni společně určili nejvíce ohrožená místa v okolí školy, že našli řešení dopravní situace na těchto místech a že tato řešení nejsou nereálná," říká zástupkyně ředitele základní školy Ivana Trčková.
Cílem grantového programu Na zelenou, vyhlašovaného Nadací Partnerství, je však nejen zlepšit dopravní situaci v okolí jednotlivých škol, ale hlavně motivovat děti k zájmu o veřejné záležitosti.
Jak říká projektový manažer Nadace Partnerství Radek Patrný, v programu Na zelenou je důraz na celkovou motivaci velmi důležitý.
„Žáci se účastní všech aktivit nutných ke zvýšení bezpečnosti v okolí školy – sbírají data pro studii, besedují s odborníky a policisty, mapu nebezpečných míst osobně předávají vedení obce. Chceme totiž, aby pochopili, že spoustu věcí mohou sami ovlivnit," vysvětluje Radek Patrný.
Celý projekt základní školy na Kamenické ulici, která jako jediná děčínská základní škola leží přímo u průtahové silnice, byl rozdělen do tří částí.
V té první škola zjišťovala, jakým způsobem se do školy děti dopravují. Zda je vozí rodiče auty, chodí pěšky, nebo využívají hromadnou dopravu. Následně se pak snažila škola působit na děti a především jejich rodiče, aby preferovali hromadnou dopravu. Druhá část projektu je pak spojena s dopravní výchovou žáků, kterých do školy chodí přibližně 540.
Poslední částí projektu pak bylo mapování nebezpečných míst v okolí školy, ze kterého vzešla dopravní studie navrhující možná zlepšení.