Plánovali jste si něco uložit ve sklepě? Jeho návštěvu možná do jara odložte. Právě sklepy domů si totiž pro svůj zimní spánek často vybírají netopýři. A pokud je na jejich zimovišti někdo vyruší a oni se probudí, mohou následkem vyčerpání uhynout.

Sklepení domů, jeskyně, štoly, skalní pukliny. To jsou místa na území Národního parku České Švýcarsko či Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, na kterých nejčastěji zimují netopýři. Ať už jde o místa v přírodě nebo domovy lidí, je potřeba dávat pozor.

„Oblasti nabízejí spoustu dutin a míst, kde netopýr může přezimovat. Proto je důležité zejména v zimě nechodit například ke kaňonu Labe, tam je několik jeskyní,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vypouštění lososů do říčky Kamenice.
Lososům pomohou s líhnutím

Většina míst je zabezpečena mříží, aby netopýry nemohlo z jejich spánku nic vyrušit. Někdy si netopýři ale vyberou místa, kam je přístup snazší. A turisté je mohou probudit nevědomky. Jindy si netopýři vybírají příbytky lidí, kde je taková možnost pravděpodobná. Netopýři mohou obývat jejich sklep nebo půdu.

„Z hlediska zimování jsou velice náchylní na změny prostředí, které si vybrali. V tu chvíli by byla velká škoda, kdyby s nimi lidé nějak manipulovali nebo jim měnili podmínky, které si na zimování vybrali,“ upozornil Salov. Správa tak doporučuje ve chvíli, kdy lidé najdou ve svém domě zimujícího netopýra, pokud možno nic neměnit, na místě netopit, neotevírat okna ani nerozsvěcet.

Nová vyhlídka a cesta na hrad Falkenštejn u Jetřichovic.
FOTO: Nová cesta na hrad Falkenštejn budí emoce

Občas se ale přeci jen netopýři ze svého zimního spánku neplánovaně probudí. Někdy netopýra najdou všímaví lidé, kteří jej správě parku přivezou. „Pokud je netopýr zdravý a je jen vyhladovělý vlivem probuzení, tak ho vykrmíme a dáme na náhradní zimoviště,“ uvedl Jakub Juda ze správy parku.

Někdy se ale může stát, že je netopýr zraněný. Jde například o poranění křídel, která mají křehká. Pak je na řadě ošetření zvěrolékařem, který posoudí, zda jde o trvalý hendikep. V tom případě netopýr zůstane v péči správy parku. „Pak slouží k nějakému účelu, třeba k ekologické výchově dětí,“ upřesnil Juda.

Touto dobou správa parku netopýry na jejich zimovištích monitoruje. Návštěva zimovišť přinesla i jednu zajímavost. Správa zde objevila netopýra, jenž uhynul ve skalní puklině a vlivem cirkulace vzduchu vyschl.

Kontroverzní stavba v Růžové by měla být hotová na jaře.
FOTO: Kontroverzní vyhlídková věž v Růžové rozděluje společnost