TRÁPILO JE 
TROPICKÉ POČASÍ
Základní rozdělení disciplín bylo na poslušnost a obranu. Kromě amatérských psovodů do závodu nastoupili také profesionálové z věznice v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou, děčínské městské policie a policejní psovodi.

„Součástí závodu byla i atraktivní disciplína Ringo, kde psi prováděli zadržení figuranta za ztížených podmínek v situacích, které nejsou běžně trénovány," říká policejní psovod Petr Paroubek.

Oproti jiným disciplínám, při kterých psi koušou pouze do rukávu, je při ringu figurant oblečen ve speciálním obleku, který umožňuje psům jej zastavit kousáním do kterékoliv části těla.

„Ringo je součástí běžného výcviku služebních psů. Pokud totiž má být připuštěn do služby, musí absolvovat zkoušky, jejichž součástí právě Ringo je," vysvětluje psovod děčínské městské policie Jiří Nešněra.

Psí závody proběhly v Horním Oldřichově. Zdroj: Karel Pech V této zajímavé disciplíně nejlépe uspěl se svým psem Bohumil Vacek pracující ve věznici Rýnovice.

Při soutěži psy letos limitovalo tropické počasí.

„Pes ze sebe při této disciplíně během poměrně krátké doby vydá naprosto vše. Pravděpodobně by více zvládli, ale je otázka, jestli by to už nebylo týrání zvířat," doplňuje Nešněra, který má se psy mnohaleté zkušenosti. Kromě výcviku služebního psa se již dlouhé roky věnuje se svou ženou také závodům psích spřežení.

V současné době se někteří služební psi při výcviku specializují na podkolenní vazy a koleno. Kousnutí do této části totiž utíkajícího člověka zcela spolehlivě zastaví.

BODOVALY TAKÉ ŽENY

Psi poměřili síly ale také 
v dalších disciplínách. Poslušnost nejlépe zvládla se svým psem Pavla Šerclová 
z Děčína, druhá skončila Tereza Kovárnová z Litoměřic a na třetí příčku dosáhla Marie Brigantová z Ústí nad Labem.

Také v další kategorii zaměřené na poslušnost vyhrála domácí závodnice, tentokrát Alena Sanktusová před Marcelou Jirasovou 
a Martinou Hurovou.

V dalších kategoriích zvítězila Eva Sanejstrová, Veronika Grosová a Miroslava Štarková.

Zajímavostí závodu byl také věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším závodníkem, které od sebe dělilo 58 let.
Nejmladší závodnicí byla teprve šestnáctiletá Kamila Krištoforiová ze Cvikova, nejstarším závodníkem pak čtyřiasedmdesátiletý Jan Svoboda z Děčína.